Ако се осигурят още два милиона лева, до края на

...
Ако се осигурят още два милиона лева, до края на
Коментари Харесай

Още 2 млн. лв. трябват, за да има денонощни аптеки във всеки областен град

Ако се обезпечат още два милиона лв., до края на годината ще има денонощна аптека във всеки регионален град, сподели пред публицисти Димитър Маринов, ръководител на Българския фармацевтичен съюз.
Средствата би трябвало да се обезпечат посредством методиката, по която НЗОК заплаща на аптеки, намиращи се в отдалечени и труднодостъпни обитаеми места или са единствен реализатор на една или повече действия по НЗОК на територията на община. В момента финансовият запас, очакван по тази методика, е девет милиона лв..
Преди дни шефът на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов сподели, че през 2024 година са разкрити 11 денонощни и 22 нови аптеки в отдалечени обитаеми места. По думите му в резултат на финансирането по методиката има новооткрити аптеки, повишен е броят на услугите за жителите и е усъвършенстван достъпът на пациентите до медикаменти.
В рамките на пет минути 78% от жителите на страната ни доближават до аптека. Това сподели магистър-фармацевтът Светослав Крумов, основен секретар на Българския фармацевтичен съюз. В Европейския съюз 58% от жителите доближават аптеката в границите на пет минути. По думите му продължава обаче да има обитаеми места, в които хората нямат достъп до аптека в границите на 30 минути. За тях фармацевтите упорстват да има целево финансиране, с цел да се открие аптека.
В страната броят на аптеките е прекомерно огромен, само че главният проблем е неравномерното им разположение, добави Крумов. В Европейски Съюз се падат 7,3 фармацевти на 10 хиляди души население, до момента в който в България те са 9,6. Една аптека в Европейски Съюз обслужва приблизително 4150 пациенти, а в България - приблизително 2300, уточни той. През 2024 година са издадени 173 позволения за разкриване на аптеки, само че неналичието на демографски критерии за откриването им води до огромен брой аптеки, съсредоточени в стопански атрактивни региони.
Проблемите в сектора не могат да се решат посредством разкриване на мобилни аптеки, посредством вендинг автомати, ситуирани пред аптеките и посредством разпределяне на медикаменти по лекарско наставление от различен, с изключение на магистър-фармацевт, сподели Маринов.
Ще настояваме да се редуцира описът с медикаменти, продавани посредством вендинг автомати, сподели магистър-фармацевтът Светослав Крумов. По думите му задачата е да се понижи опцията всеки свободно да може да си купи медикаменти, съдържащи парацетамол и псевдоефедрин. В настоящия лист, в който са указани медикаментите, които могат да се продават в автоматите, има над 600 продукта и ние ще настояваме той да бъде мощно сведен, добави Крумов. Според фармацевтите във вендинг машините би трябвало да се продават единствено най-малките опаковки от даден медикамент.
Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР