Ако отворим статистиките, ще видим, че над 90% от пътнотранспортните

...
Ако отворим статистиките, ще видим, че над 90% от пътнотранспортните
Коментари Харесай

Експерт: Над 90% от катастрофите са по вина на шофьорите

" Ако отворим статистиките, ще забележим, че над 90% от пътнотранспортните катастрофи са по виновност на водачите и са разследване от човешка неточност ". Това сподели в изявление за Българска телеграфна агенция Владимир Илиев, някогашен авто играч, специалист по пътна сигурност и инструктор в Академия за безвредно шофиране.

Според специалиста безвредното шофиране значи на първо място носене на отговорност на пътя. „ Често забравяме, че пътят е споделено пространство. Ние би трябвало да имаме предварителна конфигурация, че не би трябвало да се борим единствено за нашето място, а да осигурим уют и комфорт на всички, които се движат по улиците и пътищата. Пропускайки това, ние започваме да се изнервяме, да губим възприятието си на емпатия и да гледаме на останалите участници в придвижването като на врагове. Всеки един от нас може да стане зложелател на другия – да му отнеме преимущество по нехайство, да го сложи в условия да сбърка и по този начин нататък. С други думи – да наруши комфорта му. Това можем да го разгадаем сами на пътя, без да чакаме контролните органи да показват отговорните “, счита Владимир Илиев.

Поглеждането към телефона в миг на придвижване на автомобила води до разпръскване на лидера и може да го лиши от скъпи секунди за реакция при пораждане на възможна сериозна обстановка. Върху концентрацията на водача могат да повлияят още диалозите в колата и редица други фактори, напомня Владимир Илиев.

„ Доказано е, че ние караме с до 8% от вниманието, в това време мислим и за други неща “, уточни той.

  " Малко са водачите, които си плануват пътуването. Тръгват единствено знаейки крайната цел на пътуването, само че от къде ще минат, къде ще почиват, къде има поправки, както къде се чакат тапи, постоянно не се интересуват. А това в този момент доста елементарно се ревизира. Информацията дава опция на човек да възнамерява пътуването, заобикаляйки слагането си в стресова обстановка. Ако идеализираме ситуацията на пътя, произшествия не би трябвало да стават, тъй като и най-слабият водач знае правилника и може да ръководи автомобила от София до Варна да вземем за пример, без да катастрофира. Никой няма да катастрофира, в случай че няма рискови обстановки, в които постоянно се оказваме неподготвени “, изясни Владимир Илиев.

Според инструктора доста от хората би трябвало да трансформират отношението си към самото шофиране като човешка активност. За образец той дава водачи, които понижават скоростта само когато минават през камера на „ Пътната полиция “, само че по-късно още веднъж я надвишават. 

Експертът сигнализира и за различен проблем по българските пътища, за който малко се приказва – случаите с лекотоварни коли. „ В България коли до 3,5 тона могат да се ръководят с категория „ Б “, само че на никое място в програмата за образование на водачите няма тематика за товарене, разтоварване и класификация на товара. Подмятайки товарите в тях както им пристигна, водачите дебалансират колите си, които към този момент не се ръководят по метода, с който те са привикнали. Това е динената кора, която си подлагат водачите. Това важи и за всички водачи на фамилни коли “, предизвести Владимир Илиев.
 
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР