Правителство с третия мандат или още от същото, но с повече от лошото?
Ако въобще има късмет за държавно управление, максимален е той с мандат на най-малката група " Български напредък ", която да бъде единствено инструмент за сформиране на кабинет. Иначе България я грози " още от същото, само че с повече от неприятното ".
Преговорите на контактната група „ Плевнелиев-Паси “, с която 4 от 7-те парламентарни партии даже отхвърлиха да се срещнат, се трансформира в бодряшка комедия. Росен Плевнелиев разгласи, че е открито освен болшинство (откликналите ГЕРБ, Движение за права и свободи и „ Български напредък “ имат 115, а не нужните 121 депутати), само че и конституционно болшинство (160 депутати)! Накрая непризнатите от над половината парламент парламентьори излязоха с пожелателна декларация за разговор.
Всевъзможни разграничителни линии
Междувременно разграничителните линии се задълбочиха освен сред някогашни ръководещи и съпротива, само че и вътре в досегашната реформаторска коалиция. Българска социалистическа партия е в съпротива на Демократична България и Политическа партия за и за хартиените бюлетини. Демократична България е в съпротива на Политическа партия и Българска социалистическа партия, които се надцакват за огромни обществени разноски, залагайки още по-голяма инфлация, бюджетен недостиг и външен дълг.
Редакцията предлага
Така в Народното събрание могат да се оформят всевъзможни тематични обединения: сред ГЕРБ, Политическа партия, Движение за права и свободи и Демократична България - за оръжието за Украйна. Между ГЕРБ, Демократична България и Движение за права и свободи - за по-строга бюджетна дисциплинираност. Между Политическа партия, Българска социалистическа партия и „ Възраждане “ (в конкуренция с наддаване) - за по-високи заплати и пенсии. Между ГЕРБ, Българска социалистическа партия и Движение за права и свободи - за връщане на хартиените бюлетини…
Още преди старта на парламентарната рулеткаа> партиите са внесли тридесетина законопроекта, съвсем половината от които на Демократична България. Дори някои от тях да бъдат признати до момента в който вървят мандатите за избор на държавно управление, те не могат да бъдат предмостие към управнически болшинства. Защото Политическа партия и Демократична България оповестиха изрично, че няма да поддържат мандат на ГЕРБ под каквато и да е форма, а „ Възраждане “ се разграничи от всички, прицелена към още по-висок резултат на последващи скоростни избори. При това състояние за някои партии към този момент е безсмислено този парламент даже да одобри бюджет за 2023, тъй като по думите на Йордан Цонев от Движение за права и свободи „ без ясно болшинство, което да носи отговорност, е стопански и финансов волунтаризъм “.
Шанс за кабинет?
Почти несъмнено е, че ръководещо болшинство, което да носи отговорност, няма да се роди с първия мандат на ГЕРБ. Нереалистично е и с този мандат да се сътвори кабинет на малцинството в, тъй като това допуска частична поддръжка от Политическа партия, Демократична България или „ Възраждане “ посредством негласуване и събаряне на кворума – това ще е оттегляне от твърдите позиции на тези партии, необяснимо за гласоподавателите им.
Политическа партия не споделя какво ще прави с втория мандат, само че наподобява няма съществено предпочитание да опита. Защото това още веднъж значи поддръжка от отсрещния лагер, даже и в случай че готовата за всякаква власт „ Български напредък “ се причисли към Политическа партия, Демократична България и Българска социалистическа партия - гласовете са едвам 110. Отделно, че Българска социалистическа партия е към този момент мощно неприемлива за Политическа партия и Демократична България поради проруската си ориентировка и хартиения избор. А и не е ясно с вота за Вежди Рашидов дали Корнелия Нинова сама към този момент не откъсва партията си от някогашната управническа коалиция. Но най-опасното за Политическа партия ще е да внесе в пленарна зала план за кабинет и той да получи частична поддръжка - открита или с падащ кворум - от ГЕРБ и/или Движение за права и свободи, с риска да бъде свален, когато те пожелаят. Затова е най-вероятно Политическа партия да върне втория мандат, както направи и в предходния парламент.
Малък, само че по-реалистичен е шансът за кабинет с третия мандат. След като изключим нежеланата от никого и нежелаещата никого, малко евентуално е да го получи и успее Движение за права и свободи – тъй като това значи реализация на „ коалиция хартиена бюлетина “ с ГЕРБ и Българска социалистическа партия. Корнелия Нинова мъчно може да изясни с антикорупционна изразителност за какво е отказала на ГЕРБ, а е приела Движение за права и свободи.
Веселин Стойнев
Ако мандата получи Демократична България, няма по какъв начин да го осъществя без твърдата поддръжка най-малко на Политическа партия – другояче при скачените им електорати ще се окаже изменник. Но е нужно надалеч повече – „ обединението на разсъдъка “ би трябвало да изобрети толкоз гениална формула, че да премине от етиката на убежденията в нравственос на отговорността, свеждайки въпроса за антикорупционната религия и виновността за отстъплението от нея до въпроса - какво ще се случи със страната в рецесията? И то пред вероятността след избори през пролетта да получим „ още от същото, само че с повече от неприятното “.
За сходен баланс и преход се желае, по Макс Вебер, да си политик по предопределение, а с това и лидер, и воин. Защото по думите му: „ Само този, който е убеден, че няма да се пречупи, в случай че от негова позиция се окаже, че светът е прекомерно малоумен или прекомерно лицемерен за това, което той желае да му предложи; този, който все пак би споделил – „ и въпреки всичко! " – единствено той има призванието на политик. "
Защо „ Български напредък “ има прочут късмет да стане мандатоносител
Саможертвата на политика и на неговата партия обаче е надалеч по-осезаема вероятност и тази отговорност надали би поел някой партиен водач и някоя партия. Затова по-големи са възможностите за мандат на най-малката – „ Български напредък “, която да бъде единствено инструмент за кабинет. Тя и с сходна цел бе пробутана в Народното събрание с бонусиа> от следен избор. Точно по този начин инструментално. Стефан Янев може да бъде мандатоносител само на едно „ служебно държавно управление “ в един „ длъжностен парламент “. Правителство, за което никоя партия няма да носи директна отговорност и парламент, който няма да трасира никакви особени политики, скрепени от задачата най-малко за няколко месеца да се отсрочи и размие въпросът, кой ще е отговорен да отидем незабавно отново на избори.
Най-малко заради метода ѝ на попадане в Народното събрание и заради цялостната политическа неумелост на Янев групировката му надали ще получи и обикновено доверие от останалите - по-скоро ще бъде възприета като инструмент в ръцете на ГЕРБ. Затова е най-вероятно да отидем още веднъж на избори. Протакането ще е следващата загуба на време – като закъснялото привикване на Народното събрание и цирковия ажиотаж с контактната група.
*Този коментар показва персоналното мнение на създателя и може да не съответствува с позициите на Българската редакция и на Дъждовни води като цяло.
Източник: dw.com
КОМЕНТАРИ