Ако искат да се финансират честно, българските партии да си

...
Ако искат да се финансират честно, българските партии да си
Коментари Харесай

Партия на субсидия може да е по-доходно от хазарт и наркотици

Ако желаят да се финансират почтено, българските партии да си събират членския импорт, а не да товарят всеки жител с такса политика

Кой желае да е милионер? Това е истинското име на играта “Стани богат ”. Само че в тази игра, с цел да станеш милионер, би трябвало да покажеш съществени познания, да имаш шанс и да положиш като цяло много мисловен труд.

Има обаче извънредно бърз и относително неусетен метод за замогване. Основаваш партия, печелиш единствено 1% на изборите и в края на първата година към този момент си милионер. Бизнес, който, става известно, е по-доходен от хазарт, оръжие и опиати, взети дружно. При това напълно законно и обезпечено, а на всичкото от горната страна ти заплаща безусловно всеки жител. Защото от 2001 година в налозите на всеки има съставен елемент такса политика.

От началото на века бе въведено изплащането на държавни дотации на партиите, най-малко на тези, които са в Народното събрание. Направи го тогавашното ръководство на Съюз на демократичните сили, с цел да се подсигурява еднакъв старт на политическите сили. И да ги направи самостоятелни от корупция и клиентелизъм.

Лека-полека държавните дотации обраснаха и при последния им вид за политическите партии българските данъкоплатци заплащат над 38 млн. лева на година. И освен това надплащат над 6 млн. лева, както стана ясно след справките, изискани от Слави Трифонов.

Ако би трябвало да сме почтени,

държавната дотация нито

подсигурява еднакъв старт на

партиите, нито ги защищити

от корупция и клиентелизъм

Но им подсигурява бързи и лесни облаги на гърба на всеки един жител. И към края на предходната година партиите на държавна дотация са имали насъбрани общо 43 милиона лв.. Печалба след приспадане на разноските за активността им. Поне, в случай че не са излъгали в счетоводните си доклади пред Сметната палата за 2018 година

Тези доклади в действителност единствено удостоверяват, че вкарването на партия в границата от 1% на избори, с цел да докопа дотация, е доста крепък бизнес. Крещящият образец е “Възраждане ”. Формацията на Костадин Костадинов не влезе в Народното събрание, само че докопа субсидийката, а Костадинов като същинска патриотична отломка даде обещание да подарява цялата дотация за положителни дела. Според докладите на партията му не го прави, а вместо това към края на 2018 година е съумял да натрупа налични 532 хиляди лева Разходи за активност съвсем няма, дарил е към 50 хиляди лева Членски импорт няма, макар че постоянно съумява да активизира гласовити агитки от момчета с леко позабръснати глави за какви ли не хибридни и искрено идиотски дела. Та с малко крещене против мигранти, истанбулски конвенции, турци, роми и продажни политици Костадинов е към този момент на половина милионер. В левове, не в копейки.

Всъщност Костадинов е дрипльо на фона на останалите партии.

ГЕРБ има насъбрани към

края на 2018 година над

23 млн. лева, Българска социалистическа партия над

6 млн., Движение за права и свободи - 6,5 млн. лева,

Вътрешна македонска революционна организация - 2,5 млн., “Атака ” и НФСБ по 1,5 млн. лева, с толкоз разполага и “Воля ”.

След като министър председателят Бойко Борисов разгласи предлагането си партийната дотация да бъде понижена от 11 на 1 лева за получен на избори глас, се появиха няколко аргумента против него от разнообразни партии. Обобщени, те звучат по следния метод – партиите ще са неравнопоставени, ще са податливи на корупция, няма от кое място да се устоят.

Партиите обаче и в този момент са неравнопоставени. Ако се съди по показаните пред Сметната палата постоянни годишни доклади, в България действат 128 партии. От тях държавна дотация получават 8. Останалите 120 са явно неравнопоставени с едни 38 млн. лева най-малко.

Опитът от 2001 година насам пък демонстрира, че държавната дотация не прави партиите неподатливи на корупция. Опитът на Германия, където дотация получават доста повече партии демонстрира същото. И там политическите организации имат черни каси, в които постъпват неофициални дарения против услуги.

Но най-лесно може да бъде оборен третият мотив. А точно, че няма от кое място да се финансират. Ами от членски импорт. Защото сега няма нищо по-лесно от това да си партиен член и да чакаш “нашите ” да вземат властта, с цел да се облажиш от добра работа. Членският импорт на ГЕРБ е 2 лева на година, на Българска социалистическа партия всеобщо е левче.

Въпреки че социалистите са въвели прогресивна канара и за най-богатите си членове желаят по 1% от приходите им като членски импорт. В Движение за права и свободи вноската е от 50 ст. за най-бедните членове до 5 лева за депутатите. От левче до 10 лева се заплаща във Вътрешна македонска революционна организация. А “Атака ” съгласно последния им финансов доклад даже не събира членски импорт. Или най-малко доход от членски импорт не се заявява пред Сметната палата, което, в случай че го има, е нелегално.

Приходите от членски импорт, става известно, не могат даже да покрият естественото действие на партиите. Най-голямата по брой членове продължава да е Българска социалистическа партия. Но даже социалистите събират едвам 938 хиляди лева на година от членски импорт, а си заплащат 2,5 млн. лева като заплати на партийни функционери и уред. Толкова са заплатите и в ГЕРБ, където пък приходът от членовете е едвам 161 хиляди лева Шокиращо, само че даже Движение за права и свободи, която има най-малко 20 хиляди членуващи по-малко от ГЕРБ, съумява да събере 493 хиляди лева от членски импорт. Но и тук заплатите на партийния уред са два пъти по-големи от постъпленията на това перо.

Логичният въпрос е за какво членският импорт на партиите е толкоз дребен. Не е ли редно точно членовете им да имат по-голям дял в издръжката на партиите, а не неутралните гледащи сеир данъкоплатци?

Според данни на партиите най-малко тези, които са в Народното събрание, имат зад тила си към 350 хиляди души членска маса. Ами дано тези хора просто да си заплащат за концепциите, които поддържат. По 11 лева примерно. Това ще подсигурява на седемте партии в Народното събрание общо към 4 млн. лева С още 3 млн. от държавната дотация ще могат да си разделят общо 7 млн. лева Би трябвало да им стигнат за естественото действие на партийния уред. Освен в случай че и тук числата от докладите не са поправени по този начин надолу, че да не наподобяват прекомерно нагли.

Ако партиите си създадат членския импорт в подобен размер, че да им покрива действието, или пък понижат явно раздутите си апарати, сметката ще е много по-честна. Защото надали всеки българин, даже негласуващите, е склонен парите от налозите му да отиват за трупане на милиони в сметки. Пък били те и партийни. /24chasa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР