Ако допреди няколко години можеше да кажем, че климатичните промени

...
Ако допреди няколко години можеше да кажем, че климатичните промени
Коментари Харесай

Природозащитник: Хората не искат да си дадат сметка как действията ни се отразяват на климата

Ако допреди няколко години можеше да кажем, че климатичните промени по-скоро не се виждат в Европа, в този момент това става все по-реално – наводненията, суши, стихии. Това се случва и в България. За мен продължава да е необяснимо по какъв начин хората не желаят да си дадат сметка за това по какъв начин нашите дейности се отразяват на климата. Това сподели природозащитникът Венцеслава Кожухарова в предаването " Денят на фокус " на Радио " Фокус " .  

Трябва да се търси систематична смяна, акцентира тя. " Ролята на страната е освен да постанова политики, само че и да осведоми, тъй като осведомените хора сами взимат решения за себе си “, добави екоактивистът.  

Венцеслава Кожухарова е била доброволец в Гватемала. Тя описа, че хората във високопланинските селища нямат достъп до питейна вода поради неналичието на дъжд. Няма и подземни кладенци и единствената поддръжка идва от страна на неправителствени организации. Заради неналичието на вода страда и реколтата и не е обезпечен сигурният достъп до храна. " Хората в Гватемала бяха значително необразовани, само че имаха едно много положително схващане по отношение на това по какъв начин климатът въздейства върху поминъка им, здравето им, въобще върху всекидневието им, най-малкото тъй като те го виждат. Те следят по какъв начин откакто са изсекли гората към себе си, с цел да се отопляват през зимата, в действителност това въздейства на количество дъжд и въобще на климата към тях. Младите хора са съумели да убедят възрастните, че имат проблеми и че те би трябвало да стартират да ги мерят. Те са решили да засаждат дървета, с цел да могат да предотвратят или най-малко да забавят резултатите, които усещат “, описа Венцеслава Кожухарова.  

Природозащитникът Рада Бонева счита, че наред с държавните и наднационални политики, значим е и персоналният образец, посредством който доста по-лесно се въвличат дребните общности. " След това тази смяна се разраства и се трансформира в метод на мислене и на живот. Вярвам, че това е по-устойчивият метод да се случи, в сравнение с да се постанова “, съобщи тя.  

Рада Бонева описа за задачата си в Хондурас. По думите й локалните усещат от първо лице какво са климатичните промени. " Те сами споделят " Едно време беше обикновено да има урагани на 20 години, в този момент ги чакаме всяка година “. За 2020 година са се случили два поредни урагана за две седмици, което е унищожило целия им живот “, описа тя.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР