Румяна Коларова: Ако българските политици са рационални, трябва да съставят правителство веднага
Ако българските политици са рационални, те би трябвало да сформират държавно управление незабавно, те трябваше да са съставили съдружно, стабилно държавно управление към този момент шест пъти до момента. Това сподели политологът проф. Румяна Коларова в предаването " Утрото на фокус “ на Радио " Фокус ".
Съставянето на държавно управление съгласно нея ще бъде извънредно мъчно. Тя позволи, че след неуспех на опита за сформиране на държавно управление с първия мандат ще се тръгне към осми предварителни парламентарни избори.
Всички партии в Народното събрание сега се пробват да слагат ГЕРБ на колене.
" Те слагат условия, с които се допуска, че ГЕРБ ще признае виновност. Истината е, че скъсването на връзката с всевъзможен тип корупционни практики и взаимозависимост не става с някакви обществени заявления ", разяснява политологът.
Тя счита, че е допустимо държавно управление на малцинството, в случай че за него е реализирана сделка и има поддръжка, която ще направи законодателството допустимо.
" Първото и главно изискване е да се договорят няколко съществени решения, които Народното събрание би трябвало да одобри и за които да има единодушие измежду болшинството от депутатите. Когато се реализира такова единодушие, може да има образуване на кабинет и той може да бъде кабинет на малцинството “, изясни политологът.
Изборът на ръководител на Народното събрание е индикатор за реализиране на единодушие сред политическите партии, само че това единодушие не е наложително да демонстрира единодушие за кабинет, добави тя.
Според нея е значимо да има контрактувано парламентарно болшинство под някаква форма.
" Тук не би трябвало да мислим за аритметика, а за това, че Народното събрание би трябвало да действа. Инвеститурният избор в поддръжка на държавното управление не е наложителен на всички места в Европа. Често процедурата допуска просто да се сформира кабинет и вотът на доверие или на съмнение се организира много след неговото конституиране ", изясни проф. Коларова.
По думите ѝ в България има рецесия на легитимността на ръководещите и тя е обвързвана с няколко условия.
" Първото е, че когато става дума за обичаи, в България има една партия, която несъмнено се ориентира към обичаи, безусловно разнообразни от останалите партии – това е партия " Възраждане ". Това са азиатските обичаи.
Второто е, че в България има тежка рецесия на това, което назоваваме " законов престиж ". Тук не става дума за това, че няма закони и че те са неприятни, а за това, че те се ползват съгласно индивида. Това не генерира безусловно никакъв престиж на ръководещите. Последният детайл на престижа е обвързван с нещо, което ние назоваваме " харизма ". Последният политик, който имаше харизма, беше Слави Трифонов ", напомни тя.
Според нея в общественото пространство няма изгледи да се появи нов харизматичен водач, който да завоюва доверието на гласоподавателите. Президентът Румен Радев към този момент няма харизма, счита тя.
" Не виждам опция за появяването на нов харизматичен водач и тъй като българите към този момент гледат доста по-реалистично ", съобщи още Румяна Коларова.