/АИКБ/ иска създаване на европейски механизъм за финансова компенсация на

...
/АИКБ/ иска създаване на европейски механизъм за финансова компенсация на
Коментари Харесай

Румен Радев от АИКБ: Българската индустрия е изправена пред сложна ситуация заради цените на електроенергията!

/АИКБ/ желае основаване на европейски механизъм за финансова отплата на предприятията от Югоизточна Европа , които изпитват съществени проблеми със свръхвисоките цени на електрическата енергия.

„ Нека имаме налична и сигурна сила. Това е първият ключ. Разбира се, с разбирането за приоритет на нисковъглеродната сила. Ако Европа се опита да наложи обединен модел за всички страни, това няма да работи, тъй като обстановката в Силезия е друга от тази в Португалия или Южна Испания. , съобщи Румен Радев, от името на АИКБ, по време на днешното съвещание на Работната група по енергетика /SGI Europe/ с ръководител Елмар Тиен .

Той акцентира, че измежду главните аргументи за високите цени в района на Югоизточна Европа са възходящото локално ползване на сила, спецификата на индустриални разноски със сериозен дял на разноски за квоти въглероден диоксид, лимитираните хидроенергийни потенциали заради трайни засушавания, възходящите трансграничните потоци вследствие на интензивните вложения във възобновима сила и непостоянния темперамент на този енергоизточник, както и въздействието на спора в Украйна, водещ до забележителен импорт на електрическа енергия в Украйна и Молдова от нашия район.

Работната група по енергетика се събра през днешния ден във Варшава за разискване на основни енергийни политики на Европейски Съюз, в който вземат участие представители на бизнеса, промишлеността и специалисти. Участие в срещата взе и Томас Кристенсен от екипа на комисаря по енергетика Дан Йоргенсен , който също интензивно се включи в диалога с Радев при разискването на проблемите с енергийните цени в района на Югоизточна Европа. На срещата се разгледаха стратегически въпроси като наличната сила, сигурността на енергийната инфраструктура и устойчивия промишлен преход. Бяха показани национални политики и начинания на Европейската комисия, с акцент върху бъдещите провокации и благоприятни условия в бранша. Срещата приключи с обрисуване на идващите стъпки в работата на групата.

Радев означи, че българската промишленост е сложена в в допълнение комплицирана обстановка заради обстоятелството, че над 70% от електрическата енергия в страната се търгува на пазара „ ден напред “ , което основава неустойчивост , а забележителна част от дълготрайното договаряне е в действителност на седмична база. Съчетано и с преобладаващо присъединяване на търговците на електрическа енергия, това прави постигането на договори от страна на индустриалните консуматори на практика невероятно или в най-хубавия случай – мощно лимитирано.

Той сложи акцент върху провокациите пред българската промишленост, свързани с лимитираните трансгранични потенциали и въздействието на войната в Украйна върху енергийния пазар.

„ Българската промишленост към този момент не може да се оправи с тези цени. Нашите индустриални разноски са по-високи, в сравнение с в Германия, Франция или Нидерландия. Трябва да се търси механизъм за отплата на засегнатите страни, без това да води до изкривявания на общия европейски пазар “, уточни Радев.

По думите му, доста по-високите цени в района демонстрират, че това не е общоевропейски проблем, а мощно районно деформиране на пазара , подложен на стрес във връзка с доставките на електрическа енергия, което е индикатор за неефективност в пазарното свързване. Според данни на ENTSO-E, след май 2024 година разликата в цените сред Югоизточна и Централна Европа се задълбочава, като в летните месеци тя надвишава 51%. Това от своя страна води до намаляване на вътрешния пазар, което подкопава конкурентоспособността и доближаването на Европейски Съюз.

„ Тази рецесия има няколко съществени негативни резултата. Първо основава спекулативни облаги за производителите на електрическа енергия в района. Второ, изпраща неверни сигнали към вложителите, вместо да построяват повече взаимосвързаност, която да облекчи казуса, те построяват повече индустриален потенциал в непостоянно електропроизводство. И не на последно място отслабва вътрешния пазар, което подкопава конкурентоспособността освен на района, само че и на Европейски Съюз. Необходима е незабавна съгласуваност на национално и европейско равнище, с цел да се избегнат още по-големи несъответствия в енергийния бранш „, съобщи Румен Радев.

За да се преодолеят проблемите АИКБ предлага ускорение на вложенията в междусистемни връзки, с акцент по-добрата съгласуваност с централноевропейската пазарна зона, посредством които да се балансират потоците на електрическа енергия, по-добра съгласуваност в ръководството на мрежите, както и при координиране на националните енергийни проекти, както и преоценка на компенсационния механизъм сред операторите. Но до момента в който това са ограничения с най-вече дълготраен темперамент, значимо е в кратковременен проект да се създаде и приложи общ финансов компенсационен механизъм за превъзмогване на забележителните ценови разлики.

По време на форума беше разисквана и ролята на нуклеарната сила и възобновимите източници в бъдещия енергиен микс на Европа, както и опциите за поддръжка на нисковъглеродните технологии, запазвайки съответна софтуерна индиферентност.

За още вести вижте

Присъединете се към нашия 

Медик: Нов бюджет за здраве след 1 юли или ще има банкрутирали лечебни заведения

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР