Агенцията за държавна финансова инспекция е извършила одит на дейностите

...
Агенцията за държавна финансова инспекция е извършила одит на дейностите
Коментари Харесай

Ремонтът на театър „София“ стигна до прокуратурата след одит на АДФИ

Агенцията за държавна финансова ревизия е направила одит на дейностите и е открила вероятни нарушавания в контракта на Столична община
След осъществена финансова инспекцияремонтът на общинския спектакъл " София " към този момент е в полезрението на прокуратурата. Агенцията за държавна финансова ревизия (АДФИ) е предала материалите от инспекцията на държавното обвиняване с мнение, че договорът сред Столична община и консорциума от фирми-изпълнители се нуждае от следствие, оповестява в. " Сега ".

В известието на АДФИ се показва, че отчетът и заключенията от инспекцията са изпратени на прокуратурата. Инспекцията е почнала през януари тази година и е завършила през март. Впоследствие резултатите са връчени на кмета на София Васил Терзиев, който не е дал мнение в законовия период.
Обхват на инспекцията
Във въведението на отчета категорично се отбелязва, че осъществяването на контракта обгръща два административни интервала – както времето, в което кмет е Васил Терзиев, по този начин и мандата на Йорданка Фандъкова. Обичайна процедура за АДФИ е при открити данни за закононарушение информацията да се засекретява и да се предава на прокуратуратата.

Преди ремонта на театъра имаше съществени публични диспути по отношение на законосъобразността и метода на осъществяване на плана.
История на проблематичния ремонт
Проектът за възобновяване на театъра е на стойност 10 милиона лв., обезпечени по европейската стратегия " Региони в напредък 2014-2020 година " и от бюджета на София. Той бе утвърден от общинския съвет през юни 2021 година по предложение на тогавашния зам.-кмет по културата при Фандъкова - Мирослав Боршош, който сега заема поста министър на туризма.

От гражданската организация " Спаси София " още преди старта на плана сигнализираха, че първичният проект планува каменната обшивка на постройката да се размени с високопресован ламинат. След публичния напън общината бе принудена да преработи част от плана.

Ремонтните работи стартираха през юли 2022 година и още в първите дни строителите унищожиха огромна част от достоверната обшивка. Това провокира цивилен митинги пред постройката на театъра с искане къртенето да спре и да се премисли методът на реорганизация. Протестиращите се оповестиха и против унищожаването на интериора.
Проблеми със строителния контрол
През февруари от Столична община оповестиха пред БНР-Радио София, че са изпълнени към 90% от плануваните действия по обновяването на театъра. Тогава работата беше краткотрайно прекратена поради неподходящи метеорологични условия.

От общината признаха, че към плана е имало компликации и със строителния контрол поради рецесията в управлението на общинското сдружение " Софинвест ". Кадровите промени в него доведоха до проблеми с лиценза на компанията заради противоречие на професионалните условия от страна на новия управнически екип. През януари Столичният общински съвет гласоподава поредна смяна в борда и проблемите бяха отстранени, само че това забави осъществяването на голям брой обекти.

Според първичния план ремонтът на театъра трябваше да завърши до 16 декември 2023 година, като дейностите се финансират по оперативна стратегия " Региони в напредък ". Договорът неколкократно бе анексиран, като последният избран краен период за довеждане докрай на ремонта е 31 юли 2025 година.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР