Аферата с предполагаемата руска намеса в миналогодишните президентски избори в

...
Аферата с предполагаемата руска намеса в миналогодишните президентски избори в
Коментари Харесай

Обвинения по руските връзки на Тръмп

Аферата с хипотетичната съветска интервенция в миналогодишните президентски избори в Съединените щати навлезе в нов стадий, откакто бяха повдигнати първите обвинявания по следствието, водено от специфичния прокурор Робърт Мълър. Бившият началник на предизборната акция на Доналд Тръмп - Пол Манафорт, бе упрекнат от федерално правосъдно жури в скрит план против Съединените щати и в други закононарушения. Същите обвинявания бяха повдигнати и против неговия помощник Рик Гейтс. А първият, който се призна за отговорен, бе

Джордж Пападопулос

- някогашен външнополитически консултант на акцията на Тръмп. Пападопулос призна, че е излъгал ФБР за контактите си с съветски професор, обвързван с Кремъл, заяви "Ню Йорк таймс ", базирайки се на източници от прокуратурата. Той знаел, че професорът имал "реални връзки с представители на съветската власт ", а задачата на срещата им била "да бъде окаляна " съперниката Хилари Клинтън. В показания пред ФБР малко след встъпването на Тръмп в служба на 20 януари Пападопулос споделил, че се е срещал с професора още преди да се включи в екипа на Тръмп, само че в действителност излъгал. Според обвиняването той употребявал връзките си с професора и с неназована рускиня в опит да провежда срещи сред хора от акцията и съветски държавни чиновници. Пападопулос също по този начин е работил за образуване на среща сред Владимир Путин и Доналд Тръмп.

Пол Манафорт

и дългогодишният му помощник Рик Гейтс са упрекнати, че са прекарали десетки милиони долари през офшорни компании. Двамата не се признаха за отговорни. Обвиненията против Манафорт и Гейтс включват 12 точки, в това число скрит план против Съединените щати, скрит план за пране на пари, дейности като нерегистриран задграничен сътрудник лобист, няколко обвинявания, свързани с недеклариране на банкови сметки и финансови интервенции в чужбина. В обвиняванията обаче не са упоменати нито Тръмп, нито интервенция в изборите.

Манафорт от дълго време е обект на следствие на ФБР за неговите бизнес интервенции в Украйна и за работата си в интерес на Партията на районите на някогашния проруски президент на тази страна Виктор Янукович. АП заяви по-рано, че още преди 10 години Манафорт е работил от името на съветския милиардер и алуминиев магнат Олег Дерипаска за да прокарва ползите на съветския президент Владимир Путин.

Сред другите хора от обкръжението на Тръмп, които са свързвани с съмненията за съветска интервенция в изборите, само че към които няма отправени публични обвинявания, е синът му

Доналд Тръмп-младши.

Той се срещнал с съветска адвокатка, от която очаквал да получи уличаваща информация за Хилари Клинтън. Най-големият наследник на президента, който сега дружно с брат си управлява бизнеса му, се срещнал със свързаната с Кремъл юристка Наталия Веселнитская през юни 2016-а. Мъжът, който уредил срещата, уведомил Тръмп-младши, че източник на информацията е съветското държавно управление и то се пробва да помогне на кандидатурата на татко му за Белия дом.

Президентският шурей

Джаред Къшнър

обсъждал основаването на скришен канал за връзка с съветския дипломат във Вашингтон Сергей Кисляк. Съпругът на дъщерята на президента и негов основен консултант взел участие през декември в среща в Тръмп тауър с Кисляк, на която обсъждали основаването на тайния канал. По искане на посланика Къшнър се срещнал и със Сергей Горков, ръководителя на съветската държавна банка "Внешикономбанк ", която е включена в американския санкционен лист. Къшнър е участвал и на срещата на Тръмп-младши със обвързвана с Кремъл адвокатка. Освен това не съобщил за срещите си пред ФБР, когато прекосявал процедура за допуск до секретна информация. Според юриста му даденият му въпросник по простъпка е бил прибързано върнат.

Сегашният основен прокурор на Съединените щати

Джеф Сешънс

два пъти е разговарял със Сергей Кисляк, до момента в който е съветвал акцията на Тръмп по въпросите за сигурността. През март той си направи отказ от обвързваните с Русия следствия на правосъдното министерство, откакто не заяви за контактите си с Кисляк по време на чуването си в Сената за одобряването си за основен прокурор.

Според публични данни някогашният консултант за националната сигурност на Тръмп

Майкъл Флин

е поддържал връзка със Сергей Кисляк по време на предизборната акция и преходния интервал преди влизането на Тръмп в Белия дом. Точно преди Барак Обама да наложи нови наказания на Русия през декември 2016-а Флин е разговарял с Кисляк и го е увещавал Русия да не търси отмъщение. По-късно Флин заблуди вицепрезидента Майк Пенс и други представители на властта, че не е разговарял за глобите. Когато стана известно, че е подвел вицепрезидента, той подаде оставка.

Флин също така е получил 45 000 $ от съветската държавна медия RT, с цел да произнесе тирада на събитие в Москва през 2015-а. Същата година получил 22 500 $ от двама съветски предприемачи. В декларацията за приходите си обаче той пропуснал да заяви за въпросните суми. Но през март 2017-а оповестил, че през есента на 2016-а, по време на кандидатпрезидентската акция, като лобист за Турция, е получил 500 000 $.

Личният юрист на Тръмп

Майкъл Коен

също е бил разследван от ФБР. Юристът, който работи за милиардера от 2007-а, е обвързван с Украйна и е съдействал за представянето пред американския президент на проект за мир сред Русия и Украйна. Според изтекла информация от частна разследваща конструкция, която е работела за съперници на Тръмп, Коен се е срещал с представители на съветското държавно управление. В документа, чиято достоверност не може да бъде доказана, се твърди, че юристът на президента е обсъждал в Прага с руснаците хакерски офанзиви против Демократичната партия. Самият Коен твърди, че изнесената информация е погрешна.

Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР