Адвокатската кантора Clarkson заведе дело срещу Google с обвинение за

...
Адвокатската кантора Clarkson заведе дело срещу Google с обвинение за
Коментари Харесай

Google с обвинене за злоупотреба с лични данни за обучение на AI

Адвокатската адвокатска фирма Clarkson заведе дело против Гугъл с обвиняване за кражба на персонални данни на милиони консуматори. В желае, който е заведен във вторник в Калифорнийски съд, обвинявания има и против компанията майка Alphabet, както и против дъщерното сдружение на Гугъл за изкуствен интелект Deep Mind. Според обвиняването, софтуерната компания е употребила персоналните данни на потребителите без тяхно единодушие, с цел да образова своите артикули за изкуствен интелект.

Кантората по-рано заведе сходен иск против основателя на ChatGPT OpenAI.

В жалбата се твърди, че Гугъл „ скрито краде всичко, основано и споделяно в миналото в интернет от стотици милиони американци “ и употребява тези данни, с цел да образова своите AI артикули, като своя чатбот Bard. Жалбата също по този начин твърди, че Гугъл е взела „ съвсем целия ни цифров отпечатък “, в това число „ креативен и написани творби “, с цел да построи своите AI артикули.

Като доказателство, в жалбата се показва скорошна актуализация на политиката за дискретност на Гугъл, която категорично показва, че компанията може да употребява обществено налична информация, с цел да образова своите AI модели и принадлежности като Bard.

В отговор на по-ранен отчет на Verge за актуализацията, компанията сподели, че нейната политика „ от дълго време е транспарантна, че Гугъл употребява обществено налична информация от отворената мрежа, с цел да образова езикови модели за услуги като Гугъл Translate. Тази последна актуализация просто обяснява, че са включени и по-нови услуги като Bard. “

Гугъл би трябвало да разбере, че „ публично наличен “ в никакъв случай не е означавал свободен за потребление за каквито и да било цели “, сподели Тим Джордано, един от юристите на Clarkson, които завеждат делото против Гугъл, в изявление за CNN. „ Нашата персонална информация и нашите данни са наша благосъстоятелност и са скъпи и никой няма право просто да ги вземе и употребява за каквато и да е цел. “

Подалите жалбата желаят правосъдна възбрана под формата на краткотрайно заледяване на комерсиалния достъп и комерсиалното развиване на генеративните AI принадлежности на Гугъл, като Bard.

Райън Кларксън, сътрудник в адвокатската адвокатска фирма, завела делото, сподели, че Гугъл би трябвало да „ сътвори опция на хората да се откажат “ от потреблението на данните им за образование на AI, като в същото време резервират способността си да употребяват интернет за ежедневните си потребности.
Източник: economic.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР