Адвокат Йорданка Бекирска тества системата с 16-годишния си синЕдин от

...
Адвокат Йорданка Бекирска тества системата с 16-годишния си синЕдин от
Коментари Харесай

Рискове след Шенген: Непълнолетни могат да излизат сами зад граница

Адвокат Йорданка Бекирска тества системата с 16-годишния си наследник

Един от въпросите след влизането ни в Шенген е по какви разпоредбите пътуват деца отвън страната. Адвокатът по фамилно право Йорданка Бекирска и 16-годишният ѝ наследник Тодор са провели опит, при който поотделно си купуват самолетни билети до Париж. На летището и майката, и синът минават независимо, без да има каквито и да е било спомагателни инспекции за младежа.

" След като сме част от Шенген, пътуването отвън България действително не е задгранично, а е в границите на огромната граница, която в действителност е Шенгенското пространство. Пътуването от София до Париж към този момент е равностойно на пътуването от София до Варна ", изясни пред Нова телевизия юрист Йорданка Бекирска.

" Направихме две обособени транзакции по друго време. Получихме билетите, свалихме си електронните бордни карти и на Терминал 2 има система, на която единствено сканираш код и преминаваш към зоната за надзор ", съобщи тя и подчерта, че до този стадий никой не ревизира самоличността на пътуващия. " Ние стояхме през един човек. Никой не го попита има ли родител или е самичък ", добавя адвокатката. 

" Имаше рутинна инспекция от страна на самолетната компания единствено на персоналната ми карта и дали имената от бордната карта са моите ", показва синът ѝ.

Всяко дете може да напуща територията на България независимо или с родител, като при малолетните, които нямат персонални карти, зависи от родителя, който има задграничния паспорт.

" Проблемът е, че към този момент няма кой да ревизира. Ако има обаче сходна обстановка, има предписание от съда и родителят разбере, че въпреки всичко има опит детето да бъде изведено от територията на България, може да алармира " Гранична полиция " и тогава пъкъл хок, особено за този случай, да се направи инспекция - без значение дали става дума за летище или сухопътна граница ", прецизира адв. Бекирска. По думите ѝ доста от родителите в спор, обаче, избират да " надхитрят " системата, изясни юристът.

При определяне на родителско похищение страната, в която детето е локализирано, е длъжна да го върне в родината му до 6 седмици.

Припомняме, че преди влизането ни в Шенгенското пространство малолетен жител, напускащ дадена страна, трябваше да има нотариално заверена декларация от двамата си родители. Документът се представяше пред управляващите.

" В практиката си към този момент имам шест деца, изведени от единия родител без позволението на другия след приемането ни в Шенген по въздух. Част от тях успяхме да върнем, само че други – не “, сподели юристът.

По думите ѝ има член в закона, който е уредил този вид „ родителско похищение “, само че пропускът е, че няма кой да следи за сходни нарушавания.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР