Администрацията на Тръмп отказа на Ford освобождаване от мита върху алуминия
Администрацията на Тръмп е отказала на Ford Motor Company и други американски автомобилни производители краткотрайно освобождение от мита за вноса на алуминий, съгласно The Wall Street Journal.
Ford апелира пред администрацията предходната седмица. Компанията уточни нуждата от освобождение от мита за импорт заради актуалната си неспособност да доставя алуминий от валцовия цех Novelis в Освего, Ню Йорк, най-големият снабдител на алуминиеви листове за американските автомобилни производители. Заводът беше затворен през есента на 2025 година след два огромни пожара.
Производителите на коли в този момент са принудени да доставят метал от Южна Корея и Европа,
което доста усилва разноските, поради 50% митото върху вносния алуминий. Това оказа най-голямо въздействие върху Ford Motor Company, която означи закъснение на производството на известния си пикап F-150.
От компанията оповестиха, че към този момент е изгубила 2 милиарда $ заради високите мита за импорт и чака спомагателни 1 милиард $ загуби.
Други наранени компании включват Stellantis и General Motors.
Заводът Novelis може да не възобнови активността си до края на второто тримесечие.
Според източници на WSJ, договарянията сред автомобилните производители и американската администрация не престават.




