Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп публикува над 230

...
Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп публикува над 230
Коментари Харесай

САЩ разсекрети документи за убийството на Мартин Лутър Кинг

Администрацията на президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп разгласява над 230 000 страници класифицирани документи, свързани с следствието на убийството на Мартин Лутър Кинг през 1968 година, оповестиха международните организации. Решението беше взето макар обществено изразените опасения от фамилията на убития водач за цивилен права, съобщи Евроком.

Разсекретяването е част от по-широка самодейност за бистрота, стартирана с декрет на Тръмп от 23 януари, с който бяха отворени архивите по делата за убийствата на президента Джон Кенеди (1963 г.), неговия брат Робърт Кенеди и Мартин Лутър Кинг (и двете през 1968 г.).

През март Националният списък на Съединени американски щати разгласява нова порция документи по случая с Джон Кенеди, предизвиквайки интернационален отзив и нова вълна от тайни теории. Месец по-късно същото се случи и с материалите за убийството на Робърт Кенеди.

Какво съдържат документите?

Според изказване на шефа на Националното разузнаване на САЩ Тулси Габард, оповестените документи включват:

Разследванията на ФБР;

Международното търсене на обвинения палач на Кинг – Джеймс Ърл Рей;

Показания на потенциални съучастници.

Реакцията на фамилията на Мартин Лутър Кинг

Децата на Кинг показаха терзание от възможна корист с документите, която би могла да бъде употребена за „ офанзива против неговото завещание и достиженията на придвижването за цивилен права “.

Те припомниха, че приживе Мартин Лутър Кинг е бил обект на целенасочена акция за наблюдаване и дезинформация, проведена от тогавашния шеф на ФБР Джей Едгар Хувър. Целта е била да бъде дискредитирана освен личността на Кинг, само че и цялото придвижване за цивилен права в Съединени американски щати.

Съмнения към виновността на Джеймс Ърл Рей

Семейството на Кинг продължава да изразява подозрение във виновността на Джеймс Ърл Рей, наказан за убийството. Те слагат под въпрос формалната версия, съгласно която Рей – бял сегрегационист – е прострелял Кинг на 4 април 1968 година в Мемфис, Тенеси, където деятелят е дошъл в поддръжка на стачкуващи служащи по чистотата.

Джеймс Ърл Рей умира в пандиза през 1998 година, без делото му в миналото да е било преразгледано.

Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР