Администрацията на президента Джо Байдън отложи рутинно тестово изстрелване на

...
Администрацията на президента Джо Байдън отложи рутинно тестово изстрелване на
Коментари Харесай

САЩ отлагат пробното изстрелване на ракета заради напрежението около Тайван

Администрацията на президента Джо Байдън отсрочи рутинно тестово изстрелване на междуконтиненталната балистична ракета „ Минитмен ІІІ “ (Minuteman III), с цел да се избегне ескалация на напрежението с Пекин по време на демонстрацията на мощ от страна на Китай наоколо до Тайван. Това заяви на брифинг представителят по националната сигурност Джон Кърби, съобщи Ройтерс, представена от Българска телеграфна агенция.

Китай разположи голям брой самолети и изстреля през днешния ден бойни ракети в Тайванския пролив през днешния ден, ден откакто председателката на Камарата на представителите на Съединени американски щати Нанси Пелоси посети самоуправляващия се остров. Китай счита Тайван за част от територията си и в никакъв случай не се отказвал да употребява мощ, с цел да го сложи под собствен надзор.

Американските военновъздушни сили бяха възнамерявали да извършат тестовото изстрелване тази седмица, сподели Кърби, само че в този момент то ще бъде отсрочено за близко бъдеще.

Докато Китай взе участие в дестабилизиращи военни учения към Тайван, Съединени американски щати обратно на това показват държание на виновна нуклеарна мощ като понижават рисковете за неправилни калкулации и неправилна преценка, уточни Кърби.

Не считаме, че е в наш интерес, че е в полза на Тайван, в полза на района да позволим напрежението в допълнение да се повишава и по тази причина от дълго време планувания тест с „ Минитмен ІІІ “, плануван за тази седмица, беше пренасрочен за близко бъдеще, акцентира представителят.

През април американските военни анулираха тест с междуконтиненталната балистична ракета „ Минитмун ІІІ “, като задачата беше понижаване на нуклеарното напрежение с Русия по време на продължаващата война в Украйна.

„ Минитмен ІІІ “, която може да носи нуклеарни бойни глави, е създадена от „ Боинг “ и е основна в стратегическия боеприпас на американската войска. Ракетата има обсег от повече от 9660 километра и може да лети със скорост от към 24 000 километра в час.
Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР