Администрацията на американския президент Доналд Тръмп не успя да осигури

...
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп не успя да осигури
Коментари Харесай

NYT: Русия и Украйна на практика отхвърлиха мирния план на Тръмп

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп не съумя да обезпечи утвърждение за обновения си кротичък проект за Украйна. Нито Киев, нито Москва сметнаха препоръчаните условия за допустими.

The New York Times акцентира, че документът не е получил поддръжка от нито една от страните в спора. Според изданието, предходната седмица съветският президент Владимир Путин е декларирал ясно, че някои разпореждания на американската самодейност не могат да бъдат приложени на процедура.

Володимир Зеленски отговори в обществените мрежи, като акцентира желанието си „ уверено да продължи да работи “ по намирането на мирна формула. Той обаче не сподели подготвеност да одобри препоръчаното от Съединени американски щати съглашение.

Както отбелязва медията, украинският водач разчита най-вече на европейските столици по този въпрос, само че връзките им с Вашингтон при ръководството на Тръмп остават напрегнати.

Източници на NYT показват, че новата версия на американския кротичък проект планува обилни териториални отстъпки за Киев. В украинската столица има опасения, че редица начинания ще бъдат прекалено потребни за Москва, до момента в който Вашингтон оказва по-умерен напън върху Русия.

Според украинската страна, Съединените щати се стремят да ускорят подготовката на окончателния вид на проекта, без да чакат приключването на консултациите на Киев с европейските му сътрудници.

Американският представител обаче отхвърли обвиняванията в едностранен напън и съобщи, че Съединени американски щати също се пробват да реализират по-голяма еластичност от Москва.

На този декор, украински чиновник разкри някои детайлности от проекта в коментар пред Axios.

„ Украински чиновник съобщи, че предлагането на Съединени американски щати включва по-строги условия от предходните версии по въпроси като територията и контрола над атомната електроцентрала в Запорожие “, пишат публицистите. Източникът означи, че обновената версия не съдържа ясни и обезпечени механизми за сигурност за Украйна, макар че Киев счита този миг за основен при разискването на каквито и да е мирни начинания.
Източник: glasnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР