Ще допусне ли КЗК играч с 60% на ТВ пазара: Yettel и А1 обжалват опита на Vivacom да придобие „Булсатком“
Административният съд в София постанови да се спре незабавното осъществяване на договорката за 167 кули на „ Булсатком “ от притежателя на „ Виваком “, каквото бе решението на Комисията за защита на конкуренцията.
Защо тази вест визира всеки един консуматор, всеки един българин? Защото е част от опит на най-големия пропагандатор на телевизия в България да придобие втория максимален състезател на пазара и с 60% пазарен дял да придобие господстващо състояние?
Защо това е значимо - описваме в този момент.
Комисията за защита на конкуренцията образува произвеждане по планувана договорка, в която " Юнайтед Груп България ", сдружение на притежателя на най-големия снабдител на телевизия " Виваком ", купува втория максимален ефирен пропагандатор " Булсатком " и по този начин пазарният им дял доближава 60%.
Йеттел и А1 са възразили пред Антимонополната комисия. Те имат вяра, че договорката ще обезпечи на една компания господстваща позиция на пазара на разпространяване на телевизионно наличие.
„ Така те получават преобладаваща позиция 11:41 с към 60% от телевизионния пазар. А в сателитната телевизия ще държат 90% от пазара “, изясни Христина Бурдашева, старши шеф " Правна и регулаторна политика " на А1.
Според телекомуникационната компания Yettel, това придобиване би основало невиждана преобладаваща позиция за една телекомуникационна компания„ Сделката сплотява първите двама най-големи снабдители в България на платена телевизия. Обичайно антимонополните органи в Европейски Съюз и самата Европейска комисия не позволяват сходна централизация, при която пазарния дял доближава 60% “, уточни Алина Илиева, шеф на дирекция " Правни връзки " в " Йеттел България ".
От комисията за контролиране на известията потвърдиха, че пазарните дялове на " Виваком " и " Булсатком " при разпространяването на телевизия у нас фактически са 60%.
Задължението на регулаторите е да не позволяват един състезател да получи господстваща или монополна роля на пазара и по този начин да убие този пазар, като лиши потребителите от избор. Двата огромни телекомуникационни съперника на „ Виваком “ се притесняват, че точно това е на път да се случи в България, посредством поредност от покупко-продажби за " Булсатком ", които стартират преди една година.
Хронологията
През септември 2022 година излиза наяве, че предприемачът Спас Русев, който до преди месец е част от надзорния съвет на конкурентния " Виваком ", е купил " Булсатком ", като коментираната цена е от порядъка на „ 120-130 млн. евро “.
Снимка: bTV
Два месеца по-късно следствие на вестник „ Капитал “ демонстрира, че United Group, крайният притежател на " Виваком ", е финансирало Спас Русев със 127 млн. евро. Същата сума, която той е платил за „ Булсатком “.
Снимка: bTV
„ Йеттел “ и А1 сезират Комисия за защита на конкуренцията за необявено изцяло придобиване на Булсатком. Комисия за защита на конкуренцията се самосезира и образува инспекция.
Снимка: bTVСнимка: bTV
През януари тази година, притежателят на " Виваком " уведомява Комисия за защита на конкуренцията, че желае да придобие единствено техническата инфраструктура на " Булсатком ". „ Йеттел “ и А1 алармират Европейската комисия за придобиване на „ Булсатком “ без предварителното утвърждение от антимонополния регулатор.
Снимка: bTV
През ноември тази година, друго сдружение на притежателя на „ Виваком “ - " Юнайтед груп България ", уведомява регулатора за желанието си да придобие цялото сдружение " Булсатком ".
Снимка: bTVСнимка: bTV
„ В деня на издание на уведомлението, на интернет страницата на „ Булсатком “ е оповестена позиция по отношение на нелоялна конкуренция от страна на „ Виваком “, в която се загатва за сигнали от клиенти за получени оферти от представители на „ Виваком “ за прекачване към техни услуги.
Снимка: bTV
Две седмици по-късно Комисия за защита на конкуренцията се произнася по първото съобщение и позволява придобиването на техническа инфраструктура на „ Булсатком “, с изключително мнение на зам.-председателя на Комисия за защита на конкуренцията, което гласи:
„ Фактически е налице една договорка по придобиване на надзор върху активи, представляващи цялото комерсиално дружество на " Булсатком " ЕАД, заради което погрешно комисията за всяка една от покупко-продажбите е направена независима преценка дали придобиването съставлява централизация “.
Снимка: bTV
На 14 декември, след тъжби на А1 и „ Йеттел “, Административен съд София област стопира позволеното авансово осъществяване на решението на Комисия за защита на конкуренцията за техническата инфраструктура.
Снимка: bTV
Комисия за защита на конкуренцията би трябвало да се произнесе и по второто производството - за придобиването на " Булсатком ".
„ Това, което най-вече ни тормози е, че когато ние изразихме нашите терзания обществено е, че те бяха отречени изрично, а единствено няколко месеца по-късно получихме едно съобщение публично и още веднъж обществено, че същото това, което отхвърлиха обществено ще се случи и че имат желанието да придобият " Булсатком ". И това към този момент на нас ни потвърди, че опасенията ни са били основателни. Апелът ни към регулатора е да прегледа всичките покупко-продажби на " Булсатком " дружно, в целокупност. Сама по този начин ще се види през цялото време, че договорката е една единствена и е трябвало да бъде пуснато съобщение за централизация към Комисия за защита на конкуренцията, което не беше направено. Само отчасти и то откакто медиите бяха сигнализирани, откакто към този момент се подвигна и доста обществен звук “, разяснява Христина Бурдашева, старши шеф " Правна и регулаторна политика " на А1.
Христо Копаранов е юрист в областта на защита на конкуренцията, отбрана на потребителите, корпоративното и комерсиалното право.
С негова помощ търсим отговор на въпроса дали разделянето на покупко-продажбите за " Булсатком " пред регулатора е законосъобразно.
„ В случая притеснително е, че комисията е излязла с решение, с което споделя централизация за половината няма, а в това време тя към този момент е била известена публично, за цялата огромна договорка по юридическото прекачване. Излизането на това решение - първото, че няма договорка и че тя не предстои на надзор в подтекста на втората нотификация, е странното деяние от страна на Комисия за защита на конкуренцията. Това в практиката и теорията на конкурентното право се назовава многостепенна договорка. Определени стъпки, които в последна сметка към този момент водят до придобиване на надзор. Те би трябвало да бъдат обсъждани с оглед крайния резултат, който е придобиване на надзор “, акцентира той.
В антимонополното право и слагането според на една компания от друга посредством заем може да се смята за централизация и мотив за самосезиране на антимонополните регулатори, споделя ни експертът по антимонополно право.
„ Всяко придобиване на надзор от едно сдружение върху друго предстои на оценка от Комисия за защита на конкуренцията. Разполага ли с опцията по този начин да го притисне, че да го накара да направи това, което желае, било то със заем. Когато една договорка се случва, интервенция от регулатори има потребност тъкмо тогава, когато договорката има заплаха да сътвори изкривявания на пазара. Когато приказваме за пазарни дялове от 70%. Това е обвързвано и със свободата на медиите и когато приказваме за отвесно интегрирани и в това число със основаването на телевизионно наличие се основава в допълнение подозрение, в това число и за медийната независимост и за медийния плурализъм. В последна сметка, в случай че има един оператор, в случай че има на практика един оператор, могат доста елементарно да филтрират малките екрани, които стигат действително до потребителите, в това число могат да ги подредят обратно в листата с стратегии, тъй като на пръв взор това може да не е от огромно значение, само че то е от голямо значение “, изясни адв. Копаранов.
„ Оправданията на „ Виваком “, че по този начин избавят главния си съперник „ Булсатком “ от тежкото му финансово положение не могат да скрият обстоятелствата – за нас е явно, че става въпрос за желание на „ Виваком “ да разшири пазарния си дял “, добави Алина Илиева, шеф на дирекция " Правни връзки " в " Йеттел България ".
От " Юнайтед груп България " подчертаха пред бТВ, че договорката към момента се преглежда от Комисия за защита на конкуренцията:
„ Единственото решение за основаване и развиване на конкурентно предложение в едно цифрово общество е консолидацията на телекомуникационния бранш. Придобиването на Булсатком е образец за такава нужда. През миналата година Булсатком мина през доста сложен интервал и се изправи пред голям брой съществени провокации в актуалната икономическа среда. Това е компания с изоставащи пазарни позиции и бързо намаляваща потребителска база. Икономическите усложнения на Булсатком доведоха до обстановката, при която за дълъг интервал от време в компанията не са правени вложения. И несъмнено, сходна обстановка се отразява най-много на клиентите.
Що се отнася до ценообразуването, платената телевизия е конкурентен пазар, където Vivacom, A1 и други, в това число Yettel, който неотдавна стана деен състезател на този пазар, се конкурират яростно във връзка с цени и ще продължат да го вършат. Разбира се, всички знаем, че в България има висока инфлация, тъй че цените се нуждаят от актуализиране. Това е развой, присъщ за целия телекомуникационен бранш, освен за Булсатком и Виваком и се осъществя в сходство с използваното законодателство за отбрана на потребителите.
Заместник-председателят показва изключително мнение въз основа на озадачаващи и правно неточни причини, въодушевени от жалбите, подадени от Yettel и А1. Тези причини включват разбъркване на договорката с други взаимоотношения сред страните. Изразявайки уважението си, оставаме на позицията, че особеното мнение не е точно и че Комисия за защита на конкуренцията е приложила правилно българското и европейското законодателство “, показват от „ Юнайтед груп България “. Цялата позиция ще откриете в по-надолу.
Комисията за контролиране на известие се ангажира да направи разбор на пазара:
„ КРС ще извърши разбор на съответния пазар без значение от производството пред Комисия за защита на конкуренцията. Установяването на евентуални благоприятни условия за използване на антиконкурентни практики за изтласкване на съперниците от пазара лимитират и избора на крайните консуматори. От своя страна ограничението на броя на съперниците намалява конкурентния напън и се отразява на качеството на предоставяните услуги и равнищата на цените им. В случай, че резултатите от разбора покажат липса на ефикасна и устойчива конкуренция, КРС ще предприеме съответните ограничения, като наложи съответните характерни отговорности, предотвратяващи вероятно антиконкурентно държание “, изясняват от Комисията за контролиране на известията.
Това ще подкопае конкуренцията на телекомуникационния пазар у нас и по този начин ще докара до основаването на преобладаващ състезател в ущърб на потребителите, показват от компаниятаПодобни опити за доминация на пазара на телекомуникации са спрени от регулаторите на редица страни в Европейски Съюз. Или покупко-продажбите са утвърдени под строги условия.
През 2021 година регулаторът на Литва не разрешава обединение на два оператора, като претекстът на страната е, че ще доближат 70% пазарен дял.
Регулаторът на Европейска комисия слага условия на „ Водафон “, който реализира 40% дял на пазарите Германия, Чехия, Унгария и Румъния за неограничаване на способността на телевизионните оператори да оферират спомагателни стрийминг услуги. Със строги условия и ограничавания са допускани и покупко-продажби в Испания и Португалия за даже по-малки пазарни дялове.
На този стадий не е ясно по какъв начин договорката ще бъде завършена и какво ще е решението на Комисия за защита на конкуренцията по известието за цялостното придобиване на „ Булсатком “. Изпратихме питане до Комисия за защита на конкуренцията, само че на този стадий нямаме отговор от регулатора.
Публикуваме в целокупност позицията на „ Юнайтед груп “, притежател на „ Виваком “, по проблема:
„ Отговори, предоставени за „ 120 Минути “ за 17.12.2023
Оценяваме опцията да изложим гледната си точка и чакаме bTV да цитира нашата позиция напълно, тъй че причините ни да бъдат отразени вярно дружно с тези на нашите съперници. Също по този начин бихме желали да отбележим, че придобиването към момента се преглежда от Комисия за защита на конкуренцията.
Какво е бъдещето на Булсатком, в случай че придобиването бъде утвърдено?
Единственото решение за основаване и развиване на конкурентно предложение в едно цифрово общество е консолидацията на телекомуникационния бранш. Придобиването на Булсатком е образец за такава нужда. През миналата година Булсатком мина през доста сложен интервал и се изправи пред голям брой съществени провокации в актуалната икономическа среда. Това е компания с изоставащи пазарни позиции и бързо намаляваща потребителска база. Икономическите усложнения на Булсатком доведоха до обстановката, при която за дълъг интервал от време в компанията не са правени вложения. И несъмнено, сходна обстановка се отразява най-много на клиентите.
Ставайки част от United Group, Булсатком като компания ще се надгради и развие с помощта на ресурсите и опита, с който разполагаме. Тази инвестиция неотложно ще окаже позитивно влияние върху качеството на услугите, предоставяни на клиентите на Булсатком. В резултат на това Булсатком ще може да се възвърне финансово и да обезпечи по-нататъшното си развиване като компанията. Най-облагодетелствани от такава инвестиция ще бъдат клиентите.
Какво ще се случи с потребителите?
Тази договорка ще даде на потребителите същинска разширена гама от услуги и доста ще усъвършенства качеството на телевизионната услуга, посредством даването на по-голям брой HD канали и достъп до обстойно аудио-визуално наличие, като част от видеотеката на EON. Освен това доста ще се усъвършенства качеството на предоставяната интернет услуга във връзка с скоростите на евакуиране и качване на наличие.
Нашата съществена цел е да предоставим великолепно продуктово преживяване на нашите клиенти и сме потвърдили това неведнъж както като група, по този начин и като компания.
United Group стъпи на българския пазар през 2020 година с придобиването на Vivacom. Оттогава предприе няколко обилни стъпки, които доведоха до трансформиращи нововъведения на пазара. Сред основните достижения са развиването на най-голямата 5G мрежа в страната и въвеждането на първата 10GIGA оптична мрежа; стартирането на първите 5G неограничени проекти, които дават цялостна независимост в общуването на всички мобилни консуматори в страната. С стартирането на отличаваната с голям брой награди телевизионна платформа EON ние дадохме опция за достъп до напълно нов метод за гледане на телевизия.
Какво ще стане с цените на услугите?
Що се отнася до ценообразуването, платената телевизия е конкурентен пазар, където Vivacom, A1 и други, в това число Yettel, който неотдавна стана деен състезател на този пазар, се конкурират яростно във връзка с цени и ще продължат да го вършат. Разбира се, всички знаем, че в България има висока инфлация, тъй че цените се нуждаят от актуализиране. Това е развой, присъщ за целия телекомуникационен бранш, освен за Булсатком и Виваком и се осъществя в сходство с използваното законодателство за отбрана на потребителите.
Как ще коментирате особеното мнение на зам.-председателя на Комисията за защита на конкуренцията, в което той твърди, че " Виваком " е образувала няколко производства пред Комисията за договорката да не се смята за една?
С цялото ни почитание, показваме противоречие с особеното мнение на заместник-председателя и сме съгласни с решението, взето от останалите 6 членове на Комисия за защита на конкуренцията.
Както знаете, това решение е обвързвано с предходна договорка, при която Vivacom закупи избрани мрежови активи от Булсатком. Vivacom беше на мнение, че тази договорка не предстои на известяван пред Комисия за защита на конкуренцията. Въпреки това, Vivacom изпрати нотификация, с която уведоми Комисия за защита на конкуренцията за договорката и изиска от комисията да удостовери, че не е належащо нейното утвърждение.
Комисия за защита на конкуренцията прегледа доста деликатно този въпрос и реши, че договорката не предстои на известяван. Сделката включваше придобиването на дребен брой кули от мобилната мрежа и размерът на това придобиване имаше прекомерно дребен обсег, с цел да бъде належащо утвърждение от страна на комисията. Сделката включваше и придобиването на част от закрепената инфраструктура на Булсатком въз основата на контракт за противоположен лизинг. Това значи, че Виваком е придобила активите и незабавно ги е отдала назад на Булсатком за дълъг интервал от време. Има доста ясни насоки на равнище Европейски Съюз, че подобен вид съглашения не подлежат на докладване. Комисия за защита на конкуренцията е последвала тези насоки.
Заместник-председателят показва изключително мнение въз основа на озадачаващи и правно неточни причини, въодушевени от жалбите, подадени от Yettel и А1. Тези причини включват разбъркване на договорката с други взаимоотношения сред страните. Изразявайки уважението си, оставаме на позицията, че особеното мнение не е точно и че Комисия за защита на конкуренцията е приложила правилно българското и европейското законодателство “.