Административният съд в Пловдив потвърди окончателно санкция от едва 100

...
Административният съд в Пловдив потвърди окончателно санкция от едва 100
Коментари Харесай

По-малко от 52 евро глоба за стоматолог след смъртта на 6-годишния Ангел в Пловдив

Административният съд в Пловдив удостовери дефинитивно глоба от едвам 100 лв. за стоматолога доктор Десислава Георджева. Тази минимална санкция е наложена след трагичния случай със гибелта на 6-годишния Ангел Райчев от село Белащица. Детето умря на 4 април 2025 година след стоматологична намеса под цялостна анестезия в пловдивска клиника.

Съдът призна стоматолога за отговорен за липса на наложителна консултация с педиатър преди лекуването. Това условие е строго заложено в разпоредба от ноември 2010 година за процедури под обща упойка при деца. Изпълнителна организация „ Медицински контрол “ в началото наложи две санкции на медика. По-високата глоба от 300 лв. обаче беше анулирана от магистратите при предходно разглеждане.

Втората санкция от 51,13 евро остава в действие заради пропуск на лекаря да апелира решението в законовия период. Окончателно доказаната сума провокира вълна от неодобрение измежду околните на детето. Те считат, че сходно наказване е обидно на фона на изгубения човешки живот.

Медицинските експертизи по случая сочат, че гибелта е настъпила в резултат на изострен белодробен оток и остра сърдечна непълнота. Самата стоматологична процедура е траяла близо четири часа. Това доста надвишава регламентирания най-много от 180 минути за сходни интервенции под упойка. Семейството твърди, че до съдбовния край се е стигнало след поредност от професионални неточности.

Паралелно с административните каузи продължава и досъдебно произвеждане за причиняване на гибел заради небрежност. Обвиняеми в тази ситуация са трима лекари, измежду които е и анестезиологът доктор Пламен Мандев. През юни предходната година той беше пуснат под парична гаранция от 3000 лв.. Прокуратурата проверява дейностите на целия медицински екип, участвал в операционната зала.

Българският лекарски съюз прикани жителите да търсят отговорност по институционален ред. Организацията акцентира значимостта на прецизното съблюдаване на медицинските стандарти за сигурност при работа с деца. Междувременно жителите на Белащица проведоха всеобщи митинги под мотото „ Справедливост за Ангел “. Те показаха отвращение от неналичието на ясни пояснения за аргументите за гибелта на детето.

В своите писмени възражения доктор Георджева опита да оспори наказателното разпореждане на организацията. Съдът обаче остави тези искания без почитание като изцяло неоснователни. Разследването продължава да обяснява ролята на всеки един от медиците в операционната зала по време на интервенцията. Майката на умрялото момче съобщи, че няма да спре да се бори, до момента в който отговорните не получат съответни присъди.

Близките упорстват за лишаване на правата на клиниката и по-строги наказателни ограничения против лекарите. Адвокатите на отбраната настояват, че са прилагани лекарства, които може да са повлияли на положението на пациента. Тези условия занапред ще бъдат обект на нови правосъдни експертизи в границите на наказателния развой.

Източник: paragraph.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР