РЕШЕНО: Съдът отмени запор на ценности от колекцията на Божков за над 20 млн. лв.
Административният съд София-град е отменил решение на Националната организация по приходите (НАП) за запор върху 15 движими монументи на културата от сбирката на Васил Божков на обща стойност малко над 20 млн. лева и е осъдил Национална агенция за приходите да заплати разноските по делото на Божков, оповестява в. " Дневник ". Решението на съда е от 9 февруари и е дефинитивно като не може да бъде обжалвано или оспорено.
Процесът е почнал по тъжба на Божков, като той е оспорил разпореждане за налагане на предварителни обезпечителни ограничения от 27 септември 2022 година на основен обществен реализатор към Национална агенция за приходите София, с което е натрапен запор върху петнадесет броя движими монументи на културата, на обща стойност (по експертно заключение) 20 480 000.00 лева, оказва се от правосъдното решение.
Публичният реализатор е наложил предварителните обезпечителните ограниченията в хода на ревизионно произвеждане по отношение на Васил Божков като е решил, че това е належащо за попречване осъществяването на покупко-продажби и дейности с имуществото му, в резултат на които събирането на отговорностите за налози и наложителни осигурителни вноски ще бъде невероятно или доста ще се затрудни.
В хода на проверката от Национална агенция за приходите настояват, като демонстрират данни от информации, че са открили непозволено изплатен дял от страна на сдружението " Вабо 2012 " ЕООД сред 2014 и 2019 година, само че съгласно съда няма разбор по какъв метод е изработен изводът за размера на получените приходи, тяхната незаконосъобразност и дължимите обществени отговорности. Божков и юристът му, от своя страна, настояват, че на " Вабо 2012 " ЕООД е направена проверка, като ревизионният акт е анулиран, написа в решението на съда.
В постановлението на Национална агенция за приходите са изложени също претекстове с хипотетични приходи от продажби на дялове през 2014 година и 2015 година, като е посочено само, че цената на придобиване и цената на продажба са идентични (по 5 000 000,00 лв. за всяка от двете години), което води до отбягване на данъчно облагане. От Национална агенция за приходите показват, че хипотетичният размер на бъдещите обществени отговорности е: главница 14 849 027.00 лева и лихви 5 618 015.00 лева, изчислени към 22 март 2021 година
В заключителната част на постановлението са изложени претекстове с хипотетични отговорности, произлизащи от импортирани касово суми във валута, които след това са превалутирани и с тях са осъществявани следващи интервенции. При следене придвижването на паричните средства по сметките в непозната валута на Васил Божков не са открити данни за теглени суми в непозната валута, които да бъдат импортирани в разплащателните сметки в лв.. Заради това от Национална агенция за приходите настояват, че импортираните суми са с непостоянен генезис и източник и одобряват, че " Същите съставляват укрити или недекларирани приходи на физическото лице и подлежат на облагане с налог върху прихода по реда на член 35 от ЗДДФЛ ".
Защитата на Божков твърди, че това, че едно физическо лице е внасяло суми във валута по левовата си сметка, които не е изтеглило от своя валутна сметка, не може да послужи като претекст за налагане на предварителни обезпечителни ограничения. Божков показва и доказателства, че е разполагал със суми в евро като твърди, че импортираната валута не е укрит или недеклариран приход, е изказванието за това е голословно и неподкрепено от каквито и да е доказателства.
Освен това Божков твърди, че пазарната стойност на закупени от него акции на " Инфра Холдинг " АД е надалеч по-ниска, от цената, която е получил, т.е. освен не е налице укриване на приход, само че в противен случай - той е получил цена, която е по-висока от пазарната, поради което няма по какъв начин да е укрил приход.
Снимка: БГНЕС
Източник: eurocom.bg
КОМЕНТАРИ