Крум Зарков: 9-ти май е ден на победа, ден на памет, ден на съвест
„ 9-ти май е денят, в който човечеството изтръгна Европа от мрака на нацизма. Затова без Деня на успеха нямаше да е вероятен Денят на Европа. Не и на свободна Европа. “. Това съобщи ръководителят на Народно събрание на Българска социалистическа партия Крум Зарков. Днес той означи празника, полагайки цветя на Паметника на Незнайния боец.
По неговите думи тази победа е била платена с кръвта на милиони от антихитлеристката коалиция, водена от Съюз на съветските социалистически републики, Съединени американски щати и Англия. „ Със саможертвата на бойци, партизани, антифашисти, елементарни хора. С безбройните жертви на антифашистката опозиция, в това число и в България. “, отбелязва Зарков.
Той подчертава върху ролята на антифашизма: „ Антифашизмът не е девиз от предишното. Антифашизмът е паметта за тези, които имаха смелостта да се изправят против злото, когато то маршируваше с униформи, флагове и ненавист. Когато е изглеждало непобедимо. Това е паметта за хората, които отхвърлиха да се преклонят пред страха и заплатиха за това с живота си. “.
Председателят на Българска социалистическа партия предизвести, че през днешния ден тази памет е под офанзива: „ Кога по конюнктурни дребно-политически аргументи, по кое време - и това е по-опасно - с цел да основат предпоставки за реабилитация на човеконенавистната идеология на нацистите. Има обаче истини, които сме длъжни да защитим. От чуковете и багерите, рушащи монументи, само че и от пропагандата на фашистките апологети. И тази истина е, че Европа беше избавена от нацизма с цената на нечовешка всеотдайност. 27 милиона са единствено руските жители, изгубили живота си в тази битка. “.
Зарков бе безапелационен, че антифашизмът е и би трябвало да остане моралният пиедестал на следвоенна Европа. „ Защото, когато обществото стартира да не помни ужаса на фашизма, той намира метод да се върне – посредством езика на омразата, посредством ненавистта към другите, и в последна сметка, посредством насилието. “, показва той.
„ 9-ти май е ден на победа, ден наизуст, ден на съвест. Поклон пред всички, които победиха хитлерофашизма и не разрешиха Европа да остане в мрак. Вечна памет за тези, които заплатиха нашата независимост с живота си.Честит Ден на успеха! Честит Ден на Европа! “, приключва Крум Зарков.
По неговите думи тази победа е била платена с кръвта на милиони от антихитлеристката коалиция, водена от Съюз на съветските социалистически републики, Съединени американски щати и Англия. „ Със саможертвата на бойци, партизани, антифашисти, елементарни хора. С безбройните жертви на антифашистката опозиция, в това число и в България. “, отбелязва Зарков.
Той подчертава върху ролята на антифашизма: „ Антифашизмът не е девиз от предишното. Антифашизмът е паметта за тези, които имаха смелостта да се изправят против злото, когато то маршируваше с униформи, флагове и ненавист. Когато е изглеждало непобедимо. Това е паметта за хората, които отхвърлиха да се преклонят пред страха и заплатиха за това с живота си. “.
Председателят на Българска социалистическа партия предизвести, че през днешния ден тази памет е под офанзива: „ Кога по конюнктурни дребно-политически аргументи, по кое време - и това е по-опасно - с цел да основат предпоставки за реабилитация на човеконенавистната идеология на нацистите. Има обаче истини, които сме длъжни да защитим. От чуковете и багерите, рушащи монументи, само че и от пропагандата на фашистките апологети. И тази истина е, че Европа беше избавена от нацизма с цената на нечовешка всеотдайност. 27 милиона са единствено руските жители, изгубили живота си в тази битка. “.
Зарков бе безапелационен, че антифашизмът е и би трябвало да остане моралният пиедестал на следвоенна Европа. „ Защото, когато обществото стартира да не помни ужаса на фашизма, той намира метод да се върне – посредством езика на омразата, посредством ненавистта към другите, и в последна сметка, посредством насилието. “, показва той.
„ 9-ти май е ден на победа, ден наизуст, ден на съвест. Поклон пред всички, които победиха хитлерофашизма и не разрешиха Европа да остане в мрак. Вечна памет за тези, които заплатиха нашата независимост с живота си.Честит Ден на успеха! Честит Ден на Европа! “, приключва Крум Зарков.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ




