9 населени места край Варна продължава да са с режим

...
9 населени места край Варна продължава да са с режим
Коментари Харесай

9 населени места край Варна с режим на водата, в Аврен е негодна за пиене

9 обитаеми места край Варна продължава да са с режим на водата. Това са селата Аврен, Зорница, Любен Каравелово, Доброглед, Долище, Слънчево, Припек, Бенковски и Садово.

В Аврен обаче се оказва, че водата, когато я има във водопроводната мрежа, е негодна за консумация. Това сочат данните на Регионалната здравна ревизия във Варна.

Във водата в село Аврен са открити колиформи – 12 КОЕ/100 мл, при норма – 0КОЕ/100мл. Освен това във водата има и нитрати, превишаващи с 70% допустимата норма - 84,5 мг/л, при норма до 50 мг/л.

Издадено е наставление до ВиК-Варна за контролиране на процеса на стерилизация и осъществяване на учестен мониторинг до възобновяване на качеството на питейната вода. Издадено е и наставление до кметова на общината за информиране на популацията в с. Аврен за превишаването на оптималната стойност за нитратите.

Припомняме, в средата юни от ВиК-Варна сигнализираха за забележителен спад на водата във водоизточниците във Варненска област и приканиха популацията да употребява рационално и единствено по предопределение питейната вода.

Поради трайното засушаване, високите температури и неналичието на превалявания през летните месеци има забележителен спад в равнището на подпочвените води, които зареждат водоизточниците в огромна част от обитаемоте места в региона.

„ ВиК – Варна “ водоснабдява огромна част от общините Аксаково, Аврен, Дългопол, отчасти Провадия и Суворово, от подземни води, посредством каптажи, дренажи и шахтови кладенци, които генерират вода от плитки водоносни хоризонти и са в директна взаимозависимост от повърхностните води и превалявания. Затова, при липса на вода на повърхността, при по-продължително засушаване, на каквото сме очевидци в последните години, равнищата на подземните източници също спадат.

Недостигът на вода в тези водоизточници, които са 320 на територията на региона, е съществена причина за пониженото водоподаване, основно през летния сезон, оповестяват от Дружеството.

За да се ограничи резултатът от този дефицит, от там приканват за рационално и рационално потребление на наличните водни запаси – главно за питейно-битови потребности, а не за поливане, миене на персонални коли, пълнене на басейни и прочие действия, които могат да се правят с непитейна вода.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР