8 декември е - празник на студентите и празник на

...
8 декември е - празник на студентите и празник на
Коментари Харесай

На студентския празник: 130 години от създаването на Софийския университет

8 декември е - празник на студентите и празник на Софийския университет. Кулминацията на празненствата за 130-тата годишнина от основаването на първото висше учебно заведение у нас ще бъде довечера с концерт в Народния спектакъл. На 8-ми декември 1888 година Народното събрание приема закон за превръщане на висшият педагогичен курс към първата мъжка гимназия във висше учебно заведение. Именно днешният ден е определен и за празник на българските студенти, маркиран за първи път преди 115 години.


Юбилеят дава опция на академичната общественост да регистрира действителния принос на Алма матер в интелектуалната и духовната история на България и да подсети с думи и каузи, че Софийският университет е храм на знанието, науката и българската нематериалност.

В 17.00 часа в Народния спектакъл " Иван Вазов " ще стартира тържественото заседание, последвано от концерт, отдадени на 130-годишнината от основаването на Софийския университет и от началото на висшето обучение в България. На тържеството е поканен президентът Румен Радев.

Софийският университет поддържа дейни връзки с над 500 университета по света. На празника посетители на Алма матер ще бъдат президентът на Мрежата на европейските столични университети /UNICA/ проф. Лучано Сасо, генералният секретар на Мрежата на черноморските университети проф. Еден Мамут и десетки ректори и представители на партньорски университети.

На тържественото заседание предходните ректори акад. Благовест Сендов, проф. Иван Лалов, проф. Боян Биолчев и проф. Иван Илчев ще бъдат удостоени с почетното звание " Академикус емеритус " на Софийския университет.

Ще бъде връчена и Голямата премия за литература на Софийския университет за 2018 година Лауреатът на премията, която най-старият университет връчва един път на две години от 1999 година насам, е проф. Кирил Топалов.

В тържествения концерт ще вземат участие хоровите сформира на Националната гимназия за антични езици и култури, симфоничният квартет " Филхармоника ", биг бендът на Националната музикална академия " Проф. Панчо Владигеров ", танцовият състав " Аура " при Народното читалище " Аура 1929 " и квартетът към фолклорната групировка " Мелодия " при Народното читалище " Св. Св. Кирил и Методий 1924 ".

По-рано денем, в 11.45 часа в Централното предверие на Ректората на СУ, ще бъде валидирана пощенска марка, отдадена на годишнината от основаването на Софийския университет.
Източник: bnt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР