77 български граждани, двама на Северна Македония и един на

...
77 български граждани, двама на Северна Македония и един на
Коментари Харесай

Генчовска: 77 българи са тръгнали днес с автобуси от Одеса


77 български жители, двама на Северна Македония и един на Съединени американски щати пътуват към България от Одеса с два рейса. Това заяви пред БНР външният министър Теодора Генчовска.

Автобусите са обезпечени с полицейски конвой, с който евентуално ще пътуват частни коли с български жители, както и коли на генералните консулства на Турция и Молдова.

От през вчерашния ден вечерта пътните артерии на Одеса бяха затворени, само че консулът ни Светослав Иванов беше получил обещания от локалните управляващи за зелен кулоар за наши рейсове, които да изведат българи до Молдова.

„ Поради сложността на ситуацията в Киев продължаваме да изчакваме опция за безвреден кулоар, при първа анулация на комендантския час сме основали организация за неотложно изтегляне от украинската столица “, сподели още Генчовска.

Работи се в посока още на следващия ден да стартира евакуиране на българите с рейсове от Киев, посочи тя.

Дипломатическата задача на България в Киев в непрекъснат контакт с българските жители, които непрестанно получават настояща информация и инструкции на място при положение на подготвеност по какъв начин да се действа при анулация на комендантския час.

Има и 50 българи, които са блокирани в Москва поради спрените полети, дадени са инструкции към посолството ни в съветската столица да бъдат настанени в хотел до организирането на наземен превоз в посока Латвия или Естония.

Теодора Генчовска удостовери думите на украинския дипломат Виталий Москаленко пред bTV, че се водят договаряния България да достави муниции на Украйна. За повече детайлности тя препрати към Министерството на защитата и премиера Кирил Петков.

За да научите първи най-важното, изтеглете приложението на bTV Новините за и!

Бъдете с нас и във и!
Източник: btvnovinite.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР