64 училища в България – без нито един кандидат за

...
64 училища в България – без нито един кандидат за
Коментари Харесай

Диян Стаматов: С всяко затворено училище губим парче от България

64 учебни заведения в България – без нито един претендент за шеф. Факт, който не просто тревожи – той сигнализира
Образователната система в България изживява невиждана рецесия - 64 учебни заведения в страната остават без нито един претендент за управителен пост. Тревожните данни разкриват бездънен систематичен проблем, който заплашва освен образованието, само че и съществуването на цели селища.

Информацията бе споделена от Диян Стаматов в обществената мрежа Фейсбук, който цитира неофициални данни за разпределението на проблематичните учебни заведения по области.

" На мен се пада задачата да заключа училището… вечно. Вече трети път няма претендент, на който да го предам. Никой не желае. А след това ще затворим и селото ", споделя шеф на малко учебно заведение пред Стаматов.

Най-засегнати са областите Пазарджик с 11 учебни заведения без претенденти за шефове, следвани от Кърджали с 8 и Габрово, Ловеч и Плевен с по 6 учебни заведения. В Русенска област има 2 учебни заведения, които не могат да намерят ръководители.
Причините за рецесията
Според разбора на дългогодишния шеф на столичното 119 учебно заведение, главните фактори за нежеланието на педагозите да поемат управителен отговорности включват ниска мотивация и недобро възнаграждение по отношение на големите отговорности.

Изключително натоварването с административни задания, неналичието на действителна поддръжка от институциите и все по-трудната обществена и демографска среда също отблъскват евентуалните претенденти.

" Училището не е просто постройка. То е сърцето на едно село, на един квартал, на едно бъдеще ", акцентира Стаматов и прибавя, че когато учебно заведение няма на кого да бъде предадено управлението, това е сигнал за загуба на още едно парче от България.

Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР