61% от родителите на деца до 4-годишна възраст у нас

...
61% от родителите на деца до 4-годишна възраст у нас
Коментари Харесай

Проучване: 61% от родителите подкрепят ваксините

61% от родителите на деца до 4-годишна възраст у нас поддържат наложителната имунизация. Това сочат данните от изследване, направено по поръчка на Министерството на здравеопазването и Детският фонд на Организация на обединените нации (УНИЦЕФ).

Допитването е направено от социологическа организация „ Глобал Метрикс “ измежду 1002 родители на деца до 4-годишна възраст и 350 общопрактикуващи лекари с деца в практиката си.

В изводите от него се споделя още, че над 77% от родителите дефинират лекарите като главен източник на информация по въпросите за имунизациите.

 Служебният здравен министър: Имаме регистрирани 205 случая на коклюш България 3 мин. Служебният здравен министър: Имаме регистрирани 205 случая на коклюш  Първи смъртни случаи от коклюш у нас България 2 мин. Първи смъртни случаи от коклюш у нас  Проф. Христова: Коклюшът е съществено заболяване, смъртността доближава 4% Тази сутрин 4 мин. Проф. Христова: Коклюшът е съществено заболяване, смъртността доближава 4%  Служебният здравен министър: Имаме регистрирани 205 случая на коклюш България 3 мин. Служебният здравен министър: Имаме регистрирани 205 случая на коклюш  Първи смъртни случаи от коклюш у нас България 2 мин. Първи смъртни случаи от коклюш у нас  Проф. Христова: Коклюшът е съществено заболяване, смъртността доближава 4% Тази сутрин 4 мин. Проф. Христова: Коклюшът е съществено заболяване, смъртността доближава 4%

95% от общопрактикуващите лекари (ОПЛ) поучават фамилиите с дребни деца да не пропущат да ги имунизират, следвайки наложителния имунизационен календар, излиза наяве още от данните в изследването.

Трудностите пред джипитата

Почти половината от общопрактикуващите лекари с деца в практиката си обаче оповестяват, че изпитват компликации при общуването с родителите – измежду главните аргументи за това са страховете и опасенията за страничните резултати от имунизациите, незаинтересоваността във връзка с имунизацията на децата, разпространяването на отрицателни отзиви и дезинформацията. 

Снимка: iStock

Ваксините избавят живота ни

„ Само през последните 50 години имунизациите са избавили живота на 154 милиона души – това са повече от три милиона човешки живота годишно или по шест души на всяка минута “, оповестяват от УНИЦЕФ.

Те регистрират и обстоятелството, че през последните десетилетия имунизацията е понижила детската смъртност с 40 %. „ Днес от ден на ден деца доживяват до първия си рожден ден – нещо, което обратно в човешката история не е било по този начин “, безапелационни са от УНИЦЕФ.

Оттам дават и още данни. През 1974 година единствено 5% от децата по света са били имунизирани против дифтерия, тетанус и коклюш. Днес тази цифра е повишена до съвсем 85 % от децата по света и 94 % в европейския район на СЗО.

Снимка: iStock

„ Само пет години след въвеждането на Европейската имунизационна стратегия (ЕИП) едрата шарка е ликвидирана. Оттогава географският обсег на дивия вариант на полиомиелитния вирус е редуциран единствено до две страни, а опасността от няколко съществени инфекциозни детски заболявания е намаляла фрапантно “, изясняват още от Детският фонд на Организация на обединените нации.

Задаващата се заплаха

Опасенията на здравните управляващи са обаче, че спадът в равнищата на имунизиране сред 2020 година и 2022 година е допустимо да докара до завръщането на някои болести – какъвто да вземем за пример е казусът с шарките и коклюша.

„ През последните три години повече от 1,8 милиона деца в Европейския район на СЗО са пропуснали да се имунизират против морбили. Последицата от това е 60-кратно нарастване на броя на случаите на морбили през 2023 година по отношение на 2022 година, в това число в някои от прилежащите на България страни “, изясняват от УНИЦЕФ.

Снимка: bTV

Положението с коклюша е идентично. „ През последните дни в България са регистрирани над 280 случая на коклюш, като епидемиологичните прогнози са за увеличение на броя им до хиляда през идващите седмици “, сподели преди ден в ефира на bTV проф. Ива Христова, директор на Националния център за заразни и паразитни заболявания (НЦЗПБ).

„ Най-засегнати от коклюша у нас са децата от 10 до 14 години, само че болестта се открива и при бебета под една годинка – те са сред 3% и 8% в Европа “, уточни основният здравен контрольор доцент Ангел Кунчев преди няколко дни в Министерски съвет.

Препоръките на УНИЦЕФ

В тези конюнктура УНИЦЕФ-България акцентира нуждата от поредност от основни действия – като да вземем за пример да се разширят така наречен патронажни грижи (домашни визити от медицински сестри и здравни медиатори) освен измежду уязвимите групи, само че и в цялата страна, както и да се увеличи осведомеността измежду бременните дами по отношение на смисъла на ваксинирането на техните деца.

Снимка: УНИЦЕФ

„ Въпреки позитивната наклонност в България измежду уязвимите общности има неравнопоставеност, която заслужава особено внимание при децата от ромски генезис, децата с увреждания, както и децата бежанци, които постоянно са измежду подрастващите с нулева или незадоволителна имунизация и се нуждаят от наваксване, с цел да се предотвратят по-нататъшни епидемиологични гърмежи “, акцентира Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България.

Продължи да четеш  
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР