54 са ранените и убитите ловци за последните 5 години,

...
54 са ранените и убитите ловци за последните 5 години,
Коментари Харесай

54 убити и ранени по време на лов за 5 години

54 са ранените и убитите ловци за последните 5 години, демонстрират данни на Министерство на вътрешните работи. От тях ранените без заплаха на живота пък са 44, а починалите - 10.

В интервала сред 2014 и 2016 убитите са общо единствено двама, а ранените - 13. За последните два ловни сезона обаче има увеличение на броя на починалите, които са по 3 на година, а ранените са общо 21. От началото на новия сезон, който бе открит на 10 септември с лов на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и елементарна бекасина към този момент има трима ранени без заплаха за живота.

По думите на ръководителя на Съюза на ловците Васил Василев, в единия от най-новиште случаи ловджия е бил прострелян в бедрото от собствен сътрудник от далечно разстояние. „ Виновникът за случая отишъл да си прострелва ловната карабина в гората в Еленския Балкан, само че не улучил дървото, в което се целил, а индивида, тръгнал да лови пъдпъдъци. За шанс патронът не е засегнал основен кръвоносен съд”, изясни пред „ Монитор”.

Според Асен Пиперков, ръководител на Българския ловно-рибарски съюз (БЛРС) най-честата причина за случаите с ловци е неспазването на разпоредбите за боравене с огнестрелно оръжие.

„ Например нерядко нещастията стават при пукотевица по неразбираема и невидима цел, а единствено по шума от стъпките на животното или храстите”, сподели още той. По думите му, имало понижаване на случаите като цяло, тъй като непрестанно се разисква казусът.

„ По закон оръжието се носи от място на място без да е заредено с боеприпасите. Освен това от 2 години насам ловците носят и светлоотразителни жилетки и шапки, с цел да са забележими от по-голямо разстояние”, разясни Пиперков.

Повече авджии ще излизат на самостоятелен лов всекидневно поради чумата по свинете и това може да донесе спомагателни опасности, счита той. Причината е никой от тях няма да знае къде се намира сътрудника му и дали той не стреля насреща по същото животно. Преди колективен лов нормално се дават указания къде са пусиите, от кое място се гони дивечът и къде са ловците.

От Министерство на вътрешните работи предизвестяват, че друга причина за акцидент по време на лов може да е погрешно боравене с оръжие. То не би трябвало да е заредено до неговата приложимост и постоянно да се насочва в безвредна за хората посока. Освен това то наложително би трябвало да е механически изправно. Опасност има и при своеволно овакантяване на позицията, избрана за ловеца при груповия лов. На въпрос какъв брой постоянно ловците по нехайство прострелват кучето си, Пиперков изясни, че се случва, само че не е толкоз постоянно.

„ Най-голяма е заплахата при лов на малък дивеч. Тогава ловецът следи главно дивото животно, а не кучето и, когато то попадне в една огнева линия с дивеча от време на време бива улучван и домашният любим. Кучетата могат да пострадат и когато се гонят диви свине. Случаите с прострелване на куче са по 2-3 пъти на година”, разясни ловецът.

Една от главните цели на ловците е по опция да отстрелят първокласен трофей. „ От позволените за отстрел диви животни за най-ценни се считат трофеите от благородни елени, изясни още Асен Пиперко. „ Там най-важният индикатор е тежестта на черепа с рогата. Мечките също са скъп трофей, само че за тях позволение се дава доста рядко. „ Миналата седмица бе обещано такова разрешение и чиновници на горското са умъртвили рискова мечка в Смолянско”, добави той.

По информация на Изпълнителната организация по горите (ИАГ), за предишния ловджийски сезон държавните ловни и горски стопанства и ловните сдружения регистрират доходи от ловджийски туризъм възлизат на съвсем 7,5 млн. лева Основна част от задграничните ловци, посетили страната за лов на наедрял дивеч са от Германия, Испания, Италия и Франция. Към дребния дивеч желания имат авджии най-вече от Италия, Гърция, Испания и Франция.

191 от трофеите със златен орден 191 от трофеите от отстреляните диви животни по линия на проведения ловджийски туризъм на ловците в България през предишния сезон са оценени за златен орден, сочат данни на ИАГ. 162 са медалите за трофеите от доблестен елен, като 39 от тях са златни, сребърните са 74, а бронзовите - 49. При елените лопатари общо медалите са 71, 33 - златни и по 19 сребърни и бронзови. От отстреляните диви прасета по линия на проведения ловджийски туризъм през предходната година, 86 са златните медали, 80 са сребърните и 123 са бронзовите - общо 289. От отстреляните сърни през 2018-та оценените с медали са 75, като 21 са златните, 23 са сребърните и 31 - бронзовите.

Най-добрите титли за 2018 година, са добити от доблестен елен, елен лопатар, муфлон, дива свиня и сърна. Благороден елен отстрлелян на територията на Търговско предприятие „ ДЛС Паламара”е оценен с 239,27 точки по системата CIC. От елените лопатари с най-вече точки - 206.72 т. е образец придобит ДУ „ Студен кладенец”. В Търговско предприятие „ ДЛС Паламара” са отстреляли най-високо оцененият муфлон с 225.25 т. по CIC. Най-ценният трофей от дива свиня със138,75 т. по CIC е отстрелян в Търговско предприятие „ ДЛС Извора”. В Търговско предприятие „ ДГС София” е добита сърна, оценена със 175,58 т. по СІС.

Сроковете за ловуване да се трансформират със заповед на министъра на земеделието, храните и горите в случаи на епизоотии, каквато е африканската чума по свинете. Това плануват признатите на второ четене промени в Закона за лова и запазване на дивеча.

Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР