50 медицински специалисти от МБАЛ Д-р Иван Селимински“ в град

...
50 медицински специалисти от МБАЛ Д-р Иван Селимински“ в град
Коментари Харесай

50 медицински специалисти от Сливен преминаха обучение за трудните разговори с родители

50 медицински експерти от МБАЛ „ Д-р Иван Селимински “ в град Сливен се включиха в присъствено образование по програмата „ Трудните диалози: Между диагнозата и фамилията. Комуникация в условия на стрес “, проведена от Фондация „ Нашите недоносени деца “. Обучението е част от първия стадий на самодейността, която обхвана още Стара Загора и Пазарджик и в която общо се включиха над 80 сегашни и бъдещи здравни експерти.

Програмата е ориентирана към един от най-деликатните аспекти на неонатологичната грижа – диалозите с родители в моменти на тежка диагноза, боязън и неустановеност. Тя дава на практика принадлежности за обстановки, в които здравната информация би трябвало да бъде поднесена ясно, навременно и с внимание към прочувственото положение на фамилията.

„ Лекарите и медицинските експерти в неонатологията работят под голям професионален и прочувствен напън. Те всекидневно водят сложни диалози с родители, които претърпяват боязън, неустановеност и изтощение. Тази връзка е голямо предизвикателство и за самите експерти – да подберат точните думи за всеки друг родител, като по едно и също време с това поставят най-хубавата допустима грижа за детето “, споделя доктор Таня Праматарова, завеждаща Отделението по неонатология в МБАЛ „ Д-р Иван Селимински “ в Сливен.

По време на образованието участниците работиха върху подходи за съобщаване на тежка диагноза, поддръжка на родители в положение на стрес и контузия, справяне със мощни страсти и експанзия, създаване на професионални граници и предварителна защита на бърнаут. Водещ на образованието беше Инна Бранева, психолог, психотерапевт и дълготраен супервизор на медицински и обществени експерти.

По думите на доктор Праматарова, всяко семейство приема диагнозата и прогнозите за детето си по друг метод, а думите, изречени в тези моменти, оставят дълготраен отпечатък. „ Изключително значимо е родителите да получат информацията намерено и навременно, без напразни обещания, само че и без да бъде сломена вярата им. Понякога точно методът, по който една диагноза е поднесена, дава на фамилията сили да продължи напред и да бъде най-хубавата опора за своето дете “, добавя тя.

За Надежда Дренска, съосновател и член на Управителния съвет на Фондация „ Нашите недоносени деца “, тематиката има и персонална връзка със Сливен и екипа на МБАЛ „ Д-р Иван Селимински “.

„ Преди 16 години се сблъсках персонално с преждевременното раждане точно в МБАЛ „ Д-р Иван Селимински “ в Сливен. По това време рядко се говореше за ролята на връзката и прочувствената поддръжка в неонатологичната грижа. И все пак срещнах експерти, които не просто лекуваха детето ми, а намираха верните думи в най-трудните моменти. Това ми сподели какъв брой огромно значение има освен каква информация получава един родител, само че и по какъв начин тя е поднесена “, споделя Надежда Дренска.

Програмата продължава през септември с образование, отдадено на работа по съответни проблеми от практиката, а през ноември е планувана заключителна онлайн среща за шерване на опит, противоположна връзка и разискване на следващи потребности от поддръжка към медицинските екипи.

Обученията се осъществят с поддръжката на донори, а задачата на Фондация „ Нашите недоносени деца “ е самодейността да доближи до повече лечебни заведения и експерти в страната. Всеки, който желае да поддържа активността на Фондация „ Нашите недоносени деца “, може да направи подаяние през уеб страницата на организацията или посредством SMS с текстDMS BEBEна номер17 777.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР