4071 врабчета в 90 населени места в страната преброиха доброволците,

...
4071 врабчета в 90 населени места в страната преброиха доброволците,
Коментари Харесай

4071 врабчета преброиха доброволци от 90 населени места в страната


4071 врабчета в 90 обитаеми места в страната преброиха доброволците, които се включиха във второто издание на акцията „ Ние броим врабчетата 2 “ на Българското сдружение за отбрана на птиците на 12 май, оповестиха от сдружението.

Запазва се закономерността от миналогодишното броене, което беше първото за България, най-вече от записаните врабчета да са домашни (66%), като през 2017 година те са били 70 на 100 от преброените птици. Следва полското врабче, което тази година съвсем резервира относителния си брой – 29% от всички преброени врабчета са полски. На доста повече местоположения за наблюдаване на врабчета са видяни и регистрирани испански врабчета на 12 май. В миналогодишната акция испанските врабчета са съставлявали 3% от записаните птици, а в тазгодишното броене те доближават 5%. Това, несъмнено, има своето пояснение. Второто издание на акцията „ Ние броим врабчетата 2 “ се организира с месец по-късно от първото, като за този интервал испанското врабче се завърна от по-южните страни у нас. Това е единственият мигриращ тип от врабчетата, срещащи се в страната ни.

Кампанията „ Ние броим врабчетата 2 “, на база разбор на насъбраните данни, има за цел да разкрие закономерностите в разпространяването на трите типа врабчета, както и желаните от тях места и условия за хранене и размножаване, само че не и да регистрира точния броя на врабчетата в страната ни.

Наблюденията на 12 май са осъществени в 331 местоположения в 90 обитаеми места. В първото издание на акцията, хората които непринудено излязоха и броиха врабчета, направиха това в 130 селища с 580 точки за наблюдения в тях. Друга регистрирана наклонност в „ Ние броим врабчетата 2 “, е, преобладаващото включване на хора, живеещи в по-големите градове в страната и това са София с 126 места за наблюдаване, Варна (22), Русе (11) и Пловдив (8).

Оказва се, че в 21% от местата за преброяване не са открити врабчета, като това са с 5% повече местоположения без врабчета спрямо предходната година. София е градът, в който има най-голям брой местоположения без регистрирани в тях врабчета – 40% от всички места, в които не са регистрирани врабчета.

Най-висок междинен брой врабчета в една точка (17-19 птици на точка) са регистрирани в Бургас, Пловдив и Свищов. А най-нисък междинен брой врабчета в една точка на наблюдаване (6-7 птици на точка) са регистрирани в София и Варна. Тези резултати са към този момент доказателство, че тези дребни птици, непрекъснати жители на градската среда от доста години, заобикалят по-големите градове и изключително най-шумните места в тях, като изрично избират и избират, както за себе си, по този начин и за потомството си тихи, спокойни паркове или къщи с дворове, селски улици и площади.

Българско сдружение за отбрана на птиците благодари на всички участници в акцията „ Ние броим врабчетата 2 “ и особено на всички „ ветерани “, които за втора година посетиха местата си за преброяване. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР