Петрич, Сандански и Гоце Делчев сред 40- те общини в страната, получили достъп до 1.5 млрд. лв. за модернизация
40 общини в България към този момент могат да аплайват по планове за рационализация, финансирани по втория приоритет на Програма „ Развитие на районите “ 2021 – 2027 година Сред тях от Пиринско са Петрич, Сандански и Гоце Делчев . Бюджетът на схемата надвишава 1. 5 милиарда лева, които ще могат да бъдат употребявани за планове за повишение на енергийната успеваемост на здания, понижаване на крайното енергийно ползване и излъчванията на парникови газове.
Допустими са и действия за благоустрояване на градската среда и междублоковите пространства в градовете, създаване и модернизиране на инфраструктурата. Подкрепят се и ограничения за модернизиране на обществена инфраструктура, в това число създаване на модерни обществени жилища за настаняване на уязвими и необлагодетелствани групи от популацията. Програмата ще влага и в възобновяване и модернизиране на друга по тип просветителна, културна и здравна инфраструктура.
Приоритет е и построяването на по-ефективен, по-бърз и по-екологичен градски превоз с по-малко ползване на сила и благоприятни условия за различни форми на превоз. Регионите могат да аплайват и за създаване и ремонт на съществуващи пътища, както и развиване на туристически услуги и културното завещание.
40-те градски общини са от 6-те района за обмисляне: Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница , Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил , Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич , Пещера, Разград, Самоков, Сандански , Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян, Троян, Търговище, Харманли, Хасково, Шумен и Ямбол.
Средствата са обезпечени по линия на Програма „ Развитие на районите “ 2021-2027 (ПРР) в границите на Приоритет 2 „ Интегрирано териториално развиване на районите “ на ПРР, част от Кохезионната политика на Европейския съюз.
Целта е с обезпеченото грантово финансиране да се реализира основаването на стопански по-силни райони, понижаване на междурегионалните и вътрешнорегионалните разлики и превъзмогване на отрицателните демографски трендове.
Допустими участници са всички претенденти с утвърдени концепции за интегрирани териториални вложения (ИТИ). Допустими сътрудници: Държавни органи; Областни администрации; Общински власти; Представители на гражданското общество (неправителствени организации, организации на работодатели и на синдикати, фондации); Представители на бизнеса (предприятия); Научна и академична общност; Сдружения на притежатели на здания в режим на етажна собственост; Лечебни заведения, държавна или общинска собственост; Културни институти; Други организации от обществения бранш. Партньорите са възможни, единствено в случай че са взели участие в партньорство с претендентите.
Насоките за кандидатстване са към този момент оповестени от ръководещия орган на програмата, крайният период за кандидатстване е 11. 02. 2025 година
В.Василев