Зловещо откритие: 34-метров гигант, жив от времето на Наполеон – най-голямото живо същество на Земята!
34-метров колос, жив от времето на Наполеон – това най-голямото живо създание на Земята!
Това страховито изобретение е направено надълбоко под вълните на Соломоновите острови. Там се крие неизмеримо изобретение: най-голямото живо създание, виждано в миналото.
Този грамаден организъм, дълъг цели 34 метра, процъфтява под водата повече от 300 години. Но това, което го прави още по-забележителен, е изненадващата му резистентност през вековете на промени в околната среда.
Това е спиращо дъха изобретение, което може да промени разбирането ни за морския живот. Живият организъм е колония от корали с размери, по-големи от всички документирани до момента.
Какво прави тази находка още по-забележителна? Тя е жива още от времето на Наполеон!
Подводен исполин: 34 метра необятен и на повече от 300 години Тази изумителна коралова колония, наречена Pavona clavus, се простира на впечатляващите 34 метра широчина, 32 метра дължина и 5,5 метра височина. Но забележителни са освен размерите, а и възрастта на това подводно знамение. На към 300 години този грамаден организъм е издържал на обилни промени в околната среда – достижение, което го трансформира в знак на резистентност в свят, в който доста коралови рифове умират.
An underwater cinematographer thought he discovered a shipwreck in the waters of the Solomon Islands. It turned out to be the world’s largest coral pic.twitter.com/r7LPWryUp9
— Reuters (@Reuters) November 16, 2024
Откритието е направено по време на експедиция на National Geographic Pristine Seas, ръководена от оператора Ману Сан Феликс.
Първоначално изследвайки регион, за който се счита, че е място на корабокрушение, екипът се натъква на тази гигантска коралова конструкция.
За разлика от типичните коралови рифове, които се състоят от голям брой генотипно разнообразни колонии, този риф е самостоятелен организъм, формиран от милиони дребни полипи, които работят в синхрон, с цел да основат един суперорганизъм.
Как учените са пропуснали този колос преди?
Огромният размер на този корал повдига забавен въпрос: по какъв начин е допустимо нещо толкоз голямо да остане неусетно толкоз дълго време? Отговорът частично се крие в необикновените условия на откриването му. Коралът е открит, до момента в който екипът е проучвал място, за което се е считало, че е корабокрушение, а не коралова колония. Това инцидентно изобретение акцентира какъв брой доста неща остават неразучени в необятните океани, даже в региони, където може да си мислим, че знаем всичко, което може да се види.
„ Вдъхновяващо е да станеш очевидец на нещо толкоз голямо и антично “, споделя Сан Феликс, до момента в който размишлява върху непредвидената находка.
Скритото битие на този корал оспорва схващането, че към този момент сме документирали най-големите морски чудеса на нашата планета.
Може ли този суперкорал да избави рецесията с рифовете?
Докато кораловите рифове по света са изправени пред нестабилно бъдеще заради изменението на климата, устойчивостта на този солиден корал дава парченце вяра. Високите температури на океана, породени от изменението на климата, провокираха необятно публикувано избелване на коралите, изтласквайки жизненоважните водорасли, на които коралите разчитат за храна и издръжка. Но тази колония корали е съумяла да оцелее, процъфтявайки в по-хладни и дълбоки води, които евентуално я защищават от най-лошите последствия от стоплянето на морето.
Това изобретение е освен вдъхновяващо; то може да послужи като евентуален модел за това по какъв начин кораловите типове могат да оцелеят в бързо изменящата се среда.
„ За разлика от кораловите рифове, които се състоят от голям брой разнообразни по генотип колонии, този образец е един организъм, формиран от милиони дребни работещи полипи “, изяснява Сан Феликс.
Тази неповторима характерност на мегакорала му разрешава да издържи на стрес, който опустошава други рифове. Учените се надяват, че изучавайки механизмите му за оцеляване, ще могат да разкрият значими хрумвания, които да оказват помощ за опазването на кораловите рифове по целия свят.
Нова вяра за опазването на коралите
Откриването на този голям корал към този момент е провокирало обилни старания за опазването му в района. Местните племена на Соломоновите острови към този момент подават петиция до държавното управление за отбрана на водите към региона на Малаулало, признавайки смисъла на тази коралова колония както поради екологичната ѝ стойност, по този начин и поради евентуалната ѝ роля в бъдещите тактики за отбрана на коралите. Министърът по въпросите на климата на Соломоновите острови Тревор Манемахага акцентира смисъла на кораловите рифове по време на COP29, заявявайки, че „ кораловите рифове играят жизненоважна роля в стопанската система и екологията на страната “, като в същото време прикани за устойчиви практики. Въпреки това опасенията по отношение на кораловите местообитания в района, изключително по отношение на разрушителните практики за дърводобив, се ускоряват.
Източни – Daily Galaxy/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News