Павел Вълчев, Алфа рисърч: Не изключвам екзотични решения на изборите. Това е протестен вот
31% от българите заявяват, че желаят да живеят в властнически или комунистически режим, сочи изследване на " Алфа рисърч ".
" Това са притеснителни настройки на българите. Със сигурност и актуалната политическа обстановка оказва помощ за развиването и на такива настройки ", разяснява пред БНР социологът от организацията Павел Вълчев.
Свидетели сме на невиждана политическа рецесия. Оказва се проблематично и излъчването на служебно държавно управление, което да организира изборите, очерта картината той.
След обзор на домовата книга би трябвало да се види дали ще има различен претендент за министър-председател. Другите сюжети за момента са по-неработещи – единият е преназначаването на Димитър Главчев. Третият е запълване на свободните постове с евентуални претенденти за длъжностен министър председател, разясни Вълчев.
Социологът обаче акцентира " заплахата по-скоро да се избира кой ще е подобаващ за длъжностен министър председател, а не за омбудсман ".
Относно казаното от Асен Василев от ПП-ДБ (за съвместяването на постовете длъжностен министър председател и външен министър – бел. ред.), в предаването " Преди всички " социологът изрази позиция, че сегашният министър-председател Димитър Главчев се е " отписал " неумишлено от " домовата книга ", по-скоро заради липса на информация и по този начин още по-голямото ѝ стесняване се трансформира в предизвикателство. Той не изключи Рая Назарян въпреки всичко да е измежду евентуалните претенденти за длъжностен министър председател.
Вълчев изрече опасения, че главната причина за ниската изборна интензивност се дължи на невъзможността на партиите да предложат действителна опция.
" И досега нови политически субекти печелеха избори, само че това не докара до съществено отместване и разрешаване на политическата рецесия. От друга страна и екзотичните решения не ги изключвам. Това е протестен избор. Не изключвам и в идващия парламент да има сходни участници. "