3085 деца на гурбетчии са се завърнали да учат у

...
3085 деца на гурбетчии са се завърнали да учат у
Коментари Харесай

3000 деца на гурбетчии отново в родните школа

3085 деца на гурбетчии са се завърнали да учат у нас предходната образователна година, сочат данни на Министерството на образованието и науката, предоставени на „ Монитор “. Най-много от тях са почнали да вървят на учебно заведение в Пловдив – 396.

По над 200 има и в областите Стара Загора, Пазарджик, Бургас и Варна.

В тази численост влизат децата, които са посещавали учебно заведение, по-късно са напуснали страната ни с родителите си, само че още веднъж се връщат и не престават образованието си.

Децата, които са родени в чужбина и за първи път ще бъдат част от българската просветителна система, също попадат в листата с деца на гастарбайтери, които са се завърнали да учат у нас. В столицата са се завърнали деца от цяла Европа, Щатите и Арабските емирства, разяснява шефката на просветителния инспекторат в София Ваня Кастрева.

След като вземат своите документи, процедурата за записването им зависи от класа, който са приключили в чужбина. „ От първи до четвърти клас би трябвало да имат превод на документите от върл преводач, от 5-и клас нагоре се изисква и апостил на документите.

От 7-и до 12-и клас нужните документи се легализират от районните инспекторати по образованието, като е значимо да имат и нотариална легализация “, изясни Кастрева.

Тя посочи, че родителите имат усложнения най-често още на този стадий, защото забравяли за апостила или напълно да си вземат документите за приключен клас и се налагало да търсят помощ от познати в същата страна. Преди за изберат учебно заведение, в което има свободни места, родителите би трябвало да ревизират дали децата им би трябвало да поставят приравнителни изпити.

От първи до шести такива не се изискват и кандидатстването се прави в мечтаното учебно заведение. Кандидат-гимназисти и учениците от седми клас нагоре обаче наложително се явяват на изпит, с който да покажат знанията си по български език и литература, в случай че не са го изучавали в неделните учебни заведения.

Спрямо просветителната система, в която са били, може да се наложи да поставят и изпити по история или география. Всички предмети, по които завърналите се възпитаници ще демонстрират познания, се включват в удостоверението, което те получават за приет клас от районното ръководство, посочи шефката на просветителния инспекторат.

В случаите, в които детето не знае добре български, или до момента е учило в страна, в която образователният материал се взема по-бавно, в сравнение с у нас, ученикът може да не минава в идващ клас.

„ По предпочитание на родителите децата могат да повторят последния сполучливо приключен клас “, сподели Кастрева и акцентира, че е значима и поддръжката на учебното заведение, в което детето постъпва.

От тази опция се възползват родителите на ученичка, която приключва първи клас тук, само че по-късно отпътува за Англия. Там тя приключва сполучливо 6-и клас, след което родителите й се връщат назад в България.

„ Предстояха ѝ матури, за които не се е подготвяла, не беше учила материала по български, а по математика пресмятаха по-различно. Решихме да повтори една година, с цел да има повече време “, разяснява майката на момичето. Сега тя няма проблеми и е призната в гимназията, в която желае след 7-и клас.

Ръководството на всяко едно учебно заведение е в правото си да реши дали да одобри едно дете във втори клас на база показаните от родителите му документи за учене в непозната страна, изясни началникът на РУО-Стара Загора Татяна Димитрова.

Според нея случаите на деца, приключили първи клас в непозната страна и завърнали се назад у нас, са най-много в общини като Николаево и Мъглиж, където локалните всеобщо дирели прехранване като сезонни служащи в Гърция, Италия и Испания.

В ромската махала Лозенец в Града под липите няма завърнали се първолаци. В Добрич пък за образователната 2018/2019 са отпътували с удостоверения 380 възпитаници и са се завърнали 176.

По-малките възпитаници нямат усложнения с постъпването си в българско учебно заведение, защото наваксват материала в неделните школа или с частни уроци. Трудностите са при по-големите, защото в някои учебни заведения се завръщат деца в четвърти клас, които знаят да четат на български, само че нямат никакви граматически знания.

Баби и дядовци пишат с първолаци, родителите им в чужбина Баби и дядовци трескаво приготвят внуците си за новата образователна година в Пещера, до момента в който родителите на хлапетата са на гурбет. Това споделят учители, които ще посрещнат наесен първолаците в обновените класни стаи.

Все повече гурбетчии избират да не отпътуват в чужбина с отрочетата си, а да ги оставят на грижите на възрастни родственици, до момента в който майките и бащите им търсят прехранване зад граница.

Има и случаи, когато родителите са тръгнали в далечната страна с наследниците си, само че доста бързо ги връщат назад в родината, защото се опасяват дали децата им ще свикнат с новите условия и дали ще научат непознатия език, с цел да могат да се образоват в непознатата страна.

За предходната образователна година 158 деца са върнати в просветителните институции в Пазарджишко вследствие на взаимната работа на институциите. От тях 131 бяха записани още веднъж в учебно заведение, а общо 136 са случаите в региона, по които работят специалистите на РДСП Пазарджик в посока предварителна защита от отпадане от учебно заведение и връщане на децата в просветителните институции.

Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР