Икономист: През последните 5 години всички финансови министри са се провалили в това да запазят финансовата дългосрочна стабилност на България
3% недостиг наложително би трябвало да бъде реализиран предвид на това, че България влезе в процедура по свръхдефицит. Дали ще успеем и какъв брой бързо ще успеем е въпрос на политическо ръководство. Това съобщи пред NOVA News икономистът Преслав Райков. По думите му поръчките на държавното управление са били директни и ясни, че стесняване на държавните разноски ще има, чака се и цялостният вид на бюджета, който финансовият министър ще показа.
Според Райков България би трябвало да се стреми да покаже пред външните ни сътрудници, че доста бързо подхваща решителни ограничения, които да доведат до понижаване на недостига под 3% и по-късно да се стреми към уравновесен бюджет.
" Все още не се вижда нищо съответно като цифри, което да покаже от кое място ще бъдат съкратени тези разноски, от кое място ще бъдат ориентирани, с цел да покрият системи, които би трябвало да оперират. Много е лъжовно да си мислим, че да усъвършенстваме или да премахнем администрацията в идващите месеци, просто тъй като тя действа по метода, по който действа и там процесът е много по-дълга. Тоест би трябвало ни доста по-бърз буфер, който да върне бюджета в 3-процентната рамка, най-малко през тази година ", безапелационен бе икономистът.
Според Райков през последните 5 години всички финансови министри са се провалили в това да запазят финансовата дълготрайна непоклатимост на страната. Той съобщи, че сега не вижда различен вид с изключение на да бъдат стопирани непрекъснато разширяващите се административни стратегии – и към минимална работна заплата, и към автоматизирана индексация в редица институции. " Трябва да се престане с това избрани сегменти от държавната администрация да се актуализират с двуцифрени растежи, тъй като това нещо е кратковременен заем, който се изчерпва в границите на 3 до 6 месеца ", сподели още икономистът.
Той акцентира, че сега инфлацията в страната се форсира и най-вероятно ще доближи 8% в идващите месеци, макар лекото усмиряване на външната обстановка към Иран и цените на горивата. " Все отново инфлацията е тук и тя ще продължи да се усилва, по тази причина би трябвало да се огледа приходната част. Фокусът към момента остава отвън приходната част, тя не се разяснява – какво може да се усъвършенства, какво може да се направи страната да не пречи на бюджетни доходи от редица добре работещи браншове на нашата стопанска система, които могат да допринесат. Напротив, прави се противоположното ", уточни Преслав Райков. По думите се постанова все по-голям ценови надзор, вижда се от ден на ден интервенция на страната в избрани процеси – по ценообразуване, по импорт и експорт.
Икономистът изрази вяра новите ръководещи да гледат главно към генерирането на прихода – кой го генерира, какво му е належащо, с цел да го генерира. " Държавата да си е на мястото – инфраструктура, административна изясненост и господство на закона. Това са трите съществени неща, които спъват генераторите на доходи в бюджета ", безапелационен бе Райков.
Според Райков България би трябвало да се стреми да покаже пред външните ни сътрудници, че доста бързо подхваща решителни ограничения, които да доведат до понижаване на недостига под 3% и по-късно да се стреми към уравновесен бюджет.
" Все още не се вижда нищо съответно като цифри, което да покаже от кое място ще бъдат съкратени тези разноски, от кое място ще бъдат ориентирани, с цел да покрият системи, които би трябвало да оперират. Много е лъжовно да си мислим, че да усъвършенстваме или да премахнем администрацията в идващите месеци, просто тъй като тя действа по метода, по който действа и там процесът е много по-дълга. Тоест би трябвало ни доста по-бърз буфер, който да върне бюджета в 3-процентната рамка, най-малко през тази година ", безапелационен бе икономистът.
Според Райков през последните 5 години всички финансови министри са се провалили в това да запазят финансовата дълготрайна непоклатимост на страната. Той съобщи, че сега не вижда различен вид с изключение на да бъдат стопирани непрекъснато разширяващите се административни стратегии – и към минимална работна заплата, и към автоматизирана индексация в редица институции. " Трябва да се престане с това избрани сегменти от държавната администрация да се актуализират с двуцифрени растежи, тъй като това нещо е кратковременен заем, който се изчерпва в границите на 3 до 6 месеца ", сподели още икономистът.
Той акцентира, че сега инфлацията в страната се форсира и най-вероятно ще доближи 8% в идващите месеци, макар лекото усмиряване на външната обстановка към Иран и цените на горивата. " Все отново инфлацията е тук и тя ще продължи да се усилва, по тази причина би трябвало да се огледа приходната част. Фокусът към момента остава отвън приходната част, тя не се разяснява – какво може да се усъвършенства, какво може да се направи страната да не пречи на бюджетни доходи от редица добре работещи браншове на нашата стопанска система, които могат да допринесат. Напротив, прави се противоположното ", уточни Преслав Райков. По думите се постанова все по-голям ценови надзор, вижда се от ден на ден интервенция на страната в избрани процеси – по ценообразуване, по импорт и експорт.
Икономистът изрази вяра новите ръководещи да гледат главно към генерирането на прихода – кой го генерира, какво му е належащо, с цел да го генерира. " Държавата да си е на мястото – инфраструктура, административна изясненост и господство на закона. Това са трите съществени неща, които спъват генераторите на доходи в бюджета ", безапелационен бе Райков.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




