28 книги получиха финансиране по Компонент 4 на програма Култура“

...
28 книги получиха финансиране по Компонент 4 на програма Култура“
Коментари Харесай

Ето кои книги получиха финансиране от програма Култура за ...

28 книги получиха финансиране по Компонент 4 на стратегия „ Култура “ на община Пловдив за последните две години

Финансирането на книги на пловдивски писатели и значими за града издания има дългогодишна традиция. Възможността за превод на непознат език е от две години.

Общо 28 книги получиха финансиране по Компонент 4 „ Произведения на пловдивски писатели и значими за града издания “ от Наредбата за реда и изискванията за финансиране на планове по стратегия „ Култура “, част от календара на културните събития на Община Пловдив за 2024 година и 2025 година Чрез този съставен елемент, който се осъществя един път годишно, се обезпечава поддръжка за подготовката за издаване на български език на творби до стадий „ електронна книга в PDF “ или за техния превод на непознат език, още веднъж до същия стадий.

Механизмът за финансиране на творби на пловдивски писатели и значими за града издания има дългогодишна традиция, само че опцията за финансиране на превод на непознат език е от две години. Финансиране се отпуска за произведения в областите художествена литература (поезия, прозаичност, драматургия, детска литература), литературна рецензия, история, краезнание, изкуствознание, културология и други издания, които са значими за град Пловдив. 

Финансовата поддръжка за подготовка на български език е: за стихосбирка: до 1500 лева, за белетристична творба: до 5000 лева За превод на непознат език и подготовка до стадий „ електронна книга в PDF “: за стихосбирка: до 5000 лева, за белетристична творба: до 10 000 лева

Идеята на Компонент 4 на община Пловдив е да се влага в пловдивската литература, история и културология. Този ангажимент на Община Пловдив към локалните създатели цели да се обезпечи освен видимост на техния труд, само че и трайно обогатяване на културния живот в града и разпространение на неговото завещание по света.

 

„ Подкрепата за пловдивските създатели е измежду главните цели на Община Пловдив в областта на културата. Чрез този съставен елемент ние освен насърчаваме основаването на нови творби и съхраняването на значими за града издания, само че и отваряме порти за творчеството на локалните ни писатели към интернационалната сцена. Финансирането на преводите им на непознати езици е основен детайл в представянето на пловдивската литература отвън границите на България и одобряването на Пловдив като важен европейски културен център “, разяснява заместник-кметът по просвета, археология и туризъм, Пламен Панов.

 
Одобрени планове за 2024 и 2025 година
През 2024 година за подготовка на поетични или белетристични произведения на български език бяха утвърдени осем плана с обща сума на финансиране 23 324,50 лева :

Фондация „ Пловдивско фотографско средище “ с „ Небесносиньо утро, пладне и път след пладне “ от Иван Спасов;
ИК „ Хермес “ ООД с „ Тезеят в своя лабиринт. Или Дневникът на П. “ от Красимир Димовски;
Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР