27 333 микро, малки и средни предприятия е подкрепила Групата

...
27 333 микро, малки и средни предприятия е подкрепила Групата
Коментари Харесай

ББР е подкрепила 27 333 български микро, малки и средни компании

27 333 микро, дребни и междинни предприятия е подкрепила Групата на Българската банка за развиване за своята 25-годишна история или по към 1 100 компании на година. Това демонстрират резултатите на банката от нейното основаване през 1999 година до през днешния ден.
Капиталът ѝ от 1,2 милиарда лева е неведнъж мултиплициран, като е довел до обезпечаването и отпущането на финансиране за българския бизнес, в това число и по специфични държавни мандати, на стойност 7,4 милиарда лева
Банката има 22 интернационалните колегата, от които през годините е получила средства в размер на 2,47 милиарда лева
ББР е единствената банка у нас, която с изключение на непосредствено финансиране, отпуска запас и посредством други кредитни институции. Размерът на индиректните заеми по така наречен он-лендинг стратегии е на стойност 1,61 милиарда лв.. Отново посредством комерсиалните банки, с помощта на гаранционните стратегии за шерване на риска комерсиалните банки са отпуснали заеми на бизнеса на стойност 3,6 милиарда лв..
Българската банка за развиване е основана през 1999 година под името Насърчителна банка. По това време на новата конструкция е предоставено да подкрепи икономическото и общественото развиване на страната. Основният акционер при старта ѝ е Министерството на финансите. Към момента ББР е 100% благосъстоятелност на българската страна, а неин принципал е Министерството на нововъведенията и растежа.
Банковата група включва 4 дъщерни сдружения – Националният гаранционен фонд (създаден през 2008 г.), ББР Микрофинансиране (правоприемник на Програма JOBS на ПРООН, основана през 2010 г.), ББР Лизинг и Фонд за финансови вложения (създадени през 2019 г.).
Първоначално активността на банката е ориентирана към поддръжка на дребните и междинните предприятия по самостоятелен пакет от пет стратегии за капиталово кредитиране. Осем години след началото, месеци след приемането на България за пълновръстен член на Европейски Съюз през 2007 година, със специфичен закон е основана Българска банка за развиване. Идеята е Насърчителната банка да стане равнопоставен сътрудник на европейските банки за развиване, които съществуват в съвсем всички държави-членки на Европейски Съюз.
През 2008 година, с цел да смекчи отрицателните резултати от международната финансова рецесия върху българската стопанска система, държавното управление капитализира ББР с 480 млн. лева Това е част от ограниченията „ Пазарна еластичност “, като парите са за целево рефинансиране на комерсиалните банки и улеснение достъпа на МСП и селскостопанските производители до финансов запас.
В края на 2009 година започва първата национална гаранционна скица, на която сътрудници стават 11 търговски банки.
През 2015 година ББР обезпечава 1 милиарда лева за финансиране на Националната стратегия за енергийна успеваемост на многофамилни жилищни здания.
През 2020 година, за повторно от основаването си, ББР е натоварена с основна антикризисна роля в страната - този път поради пандемията от COVID-19. Капиталът на банката е повишен със 700 млн. лева с мандат от държавното управление да създаде ограничения за справяне с отрицателните последствия върху стопанската система, като банката сътвори стратегии в поддръжка на бизнеса и жителите.
Ключова за ББР е и 2023 година, когато приключва двугодишният й развой по акредитация от Европейската комисия. Тя става единствената институция у нас, която е прилагащ сътрудник на Комисията в България по програмата Invest EU, както и единствената насърчителна институция в Европейски Съюз с подобен държавен мандат. Същата година ББР подписва и контракт с Европейската капиталова банка на обща стойност 350 млн. лева за възстановяване достъпа до финансиране, поощряване на заетостта и ускорение на екологичния преход на дребните и междинни предприятия в страната.
Източник: eurocom.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР