Дачия Логан – неочакваният герой на „24 часа на „Нюрбургринг“
„ 24 часа на „ Нюрбургринг “ е съревнование, в което се изявяват най-мощните и бързи GT коли. В актуалния авто спорт това са GT3 колите, които са извънредно впечатляващи – както в придвижване, по този начин и в случай че просто застанете до тях и отделите малко време, с цел да им се полюбувате.
И описът с автомобилните компании, които имат хомологирани GT3 модели звучи като гордостта на промишлеността: Ферари, Ламборгини, Порше, БМВ, Ауди и така нататък
Мерцедес победи на „ 24 часа на " Нюрбургринг “ след късна драма за Верстапен
Но хубавото на надпреварите на Северната дъга на „ Нюрбургринг “ е, че там имат право да вземат участие и коли от по-ниски класове, които не са толкоз бързи, нито толкоз мощни, само че пък имат капацитета да завоюват сърцата на хилядите почитатели по трасето.
Както стана със скромния автомобил с №300 тази година – първо потомство Дачия Логан на Olli’s Garage, който за първи път в историята на случката на този немски отбор, съумя да стигне до финала на 24-часовата конкуренция, освен това с вълнуващи завършения.
Повреда лиши Верстапен от късмет за победа на „ Нюрбургринг “
Статистиката сочи, че Логан-ът с №300 приключи на 120-о място на финала в неделя, само че след корекцията на класирането екипът се изкачи до 107-ата позиция в крайното нареждане. Това стана допустимо, защото се оказа, че има отпаднали екипажи, които са завъртели повече обиколки от Дачия-та, само че пък те не стигнаха до финала.
Подобно на доста велики истории, както и на доста грандиозни провали, това премеждие стартира на ваучър, подсилен с алкохол. След къс спор за качествата на румънските коли, Оливър Крисе – създателят на отбора, афишира, че Логан е задоволително добър автомобил, с цел да изкара 24-часовото съревнование на „ Нюрбургринг “. И се захваща със задачата да го потвърди.
Съотборник на Макс: Не си прекомерно зле в GT3 кола
Основата не е неприятна – преди повече от 20 години Рено Спорт създаде спортен пакет за първото потомство Логан – най-ценното в него беше окачването. Но пък моторът беше супер непретенциозен 1,6-литров атмосферен мотор с 90 конски сили. Крайно незадоволително за трасето в планината Айфел.
По-голямата част от опитите на Крисе и другите водачи приключват с отпадания, повреди и две съществени произшествия – през 2023 и 2025, когато колата им е ударена от по-бърз автомобил. Всъщност, първият Логан е бракуван след тежък удар през 2023 и за 2024 е квалифициран нов автомобил. А времето за тази подготовка – цялата зима преди старта на сезон 2024 на Северната дъга.
Зак Браун: От „ 24 часа на „ Нюрбургринг “ загуби Формула 1
Изключението от поредицата отпадания идва през 2021, когато екипът, в който тогава кара и известният през днешния ден ютубър Миша Чарудин, освен това с истинския мотор на Логан-а, приключи в топ 100 на „ 24 часа на „ Нюрбургринг “ – на 98-о място. Тогава стартираха 121 коли, 22 не приключиха, а Логан-ът завъртя едвам 41 обиколки на Северната дъга, защото чистото съревнование продължи единствено 9 часа и половина поради неприятното време и гъстата мъгла в планината Айфел.
Всъщност, през миналия уикенд не гледахме истинския Логан, а втората кола на Olli’s Garage, с която Крисе, Алекс Бекер, Кристиан Гайлфус и Робърт Нойман съумяха да стигнат до финала.
Феновете на " Нюрбургринг " още веднъж демонстрираха своята класа
Този Логан се задвижва от 2-литров турбо мотор от последното потомство на Рено Меган RS с мощ 280 конски сили, надлежно има друга трансмисия - от Клио RS и още усъвършенствания, всички те осъществени в сервиза на Крисе. Така автомобилът се озова в клас SP 3T, където стартираха още 6 коли: 4 TCR автомобила, Ауди ТТ и съществено доработен Фолксваген Голф GTI Clubsport.
Въпреки подобренията скоростта на Логан-а остава относително ниска – междинна скорост от 96 км/ч в хода на надпреварата и най-хубава обиколка за 10.22,613 минути, което е с над 1 минута по-слабо от най-бързия тур в клас SP 3T тази година. Само за съпоставяне – най-хубавата обиколка в надпреварата през уикенда беше дело на екипажа с №84 с Ламборгини Хуракан GT3 EVO 2, който приключи на второ място в генералното класиране – 8.08,758 минути.
От Мерцедес не пускат Антонели да кара на “Нюрбургринг ”
В хода на надпреварата Крисе и сътрудниците му записаха няколко завъртания, бяха осъдени за забранен противоположен завой на пистата, имаха проблеми с спирането на мотора и спомагателни компликации в работата на трансмисията и също по този начин 3 часа преди финала колата излетя от трасето и се удари в защитните огради, като остана без предно ляво колело. Но Логан-ът беше изтеглен до бокса, където екипът в профил и този проблем и екипажът с №300 приключи сполучливо надпреварата с общо 92 обиколки за 24 часа.
Усилията на екипа им завоюваха почитатели в целия свят и интернет беше залят със фотоси и клипове на Логан-а с №300 на трасето – до Макс Верстапен или пред него, с други водачи и коли, а за часове синият седан се снабди със статут на легенда.
Феновете посрещнаха финала на №300 с овации и на крайници на стартфиналната права, а ние станахме очевидци на това по какъв начин новобранците се трансформират във всеобщи любимци.
И още нещо – част от бюджета за присъединяване в „ 24 часа на „ Нюрбургринг “ е събрана с дарения от почитатели на екипа. И имената им са написани на тавана на колата и могат да се видят при всяко прекъсване на автомобила в бокса. Със сигурност за следващата година екипът ще събере по-лесно пари за старта на Северната дъга.
И описът с автомобилните компании, които имат хомологирани GT3 модели звучи като гордостта на промишлеността: Ферари, Ламборгини, Порше, БМВ, Ауди и така нататък
Но хубавото на надпреварите на Северната дъга на „ Нюрбургринг “ е, че там имат право да вземат участие и коли от по-ниски класове, които не са толкоз бързи, нито толкоз мощни, само че пък имат капацитета да завоюват сърцата на хилядите почитатели по трасето.
Както стана със скромния автомобил с №300 тази година – първо потомство Дачия Логан на Olli’s Garage, който за първи път в историята на случката на този немски отбор, съумя да стигне до финала на 24-часовата конкуренция, освен това с вълнуващи завършения.
Статистиката сочи, че Логан-ът с №300 приключи на 120-о място на финала в неделя, само че след корекцията на класирането екипът се изкачи до 107-ата позиция в крайното нареждане. Това стана допустимо, защото се оказа, че има отпаднали екипажи, които са завъртели повече обиколки от Дачия-та, само че пък те не стигнаха до финала.
Подобно на доста велики истории, както и на доста грандиозни провали, това премеждие стартира на ваучър, подсилен с алкохол. След къс спор за качествата на румънските коли, Оливър Крисе – създателят на отбора, афишира, че Логан е задоволително добър автомобил, с цел да изкара 24-часовото съревнование на „ Нюрбургринг “. И се захваща със задачата да го потвърди.
Основата не е неприятна – преди повече от 20 години Рено Спорт създаде спортен пакет за първото потомство Логан – най-ценното в него беше окачването. Но пък моторът беше супер непретенциозен 1,6-литров атмосферен мотор с 90 конски сили. Крайно незадоволително за трасето в планината Айфел.
По-голямата част от опитите на Крисе и другите водачи приключват с отпадания, повреди и две съществени произшествия – през 2023 и 2025, когато колата им е ударена от по-бърз автомобил. Всъщност, първият Логан е бракуван след тежък удар през 2023 и за 2024 е квалифициран нов автомобил. А времето за тази подготовка – цялата зима преди старта на сезон 2024 на Северната дъга.
Изключението от поредицата отпадания идва през 2021, когато екипът, в който тогава кара и известният през днешния ден ютубър Миша Чарудин, освен това с истинския мотор на Логан-а, приключи в топ 100 на „ 24 часа на „ Нюрбургринг “ – на 98-о място. Тогава стартираха 121 коли, 22 не приключиха, а Логан-ът завъртя едвам 41 обиколки на Северната дъга, защото чистото съревнование продължи единствено 9 часа и половина поради неприятното време и гъстата мъгла в планината Айфел.
Всъщност, през миналия уикенд не гледахме истинския Логан, а втората кола на Olli’s Garage, с която Крисе, Алекс Бекер, Кристиан Гайлфус и Робърт Нойман съумяха да стигнат до финала.
Този Логан се задвижва от 2-литров турбо мотор от последното потомство на Рено Меган RS с мощ 280 конски сили, надлежно има друга трансмисия - от Клио RS и още усъвършенствания, всички те осъществени в сервиза на Крисе. Така автомобилът се озова в клас SP 3T, където стартираха още 6 коли: 4 TCR автомобила, Ауди ТТ и съществено доработен Фолксваген Голф GTI Clubsport.
Въпреки подобренията скоростта на Логан-а остава относително ниска – междинна скорост от 96 км/ч в хода на надпреварата и най-хубава обиколка за 10.22,613 минути, което е с над 1 минута по-слабо от най-бързия тур в клас SP 3T тази година. Само за съпоставяне – най-хубавата обиколка в надпреварата през уикенда беше дело на екипажа с №84 с Ламборгини Хуракан GT3 EVO 2, който приключи на второ място в генералното класиране – 8.08,758 минути.
В хода на надпреварата Крисе и сътрудниците му записаха няколко завъртания, бяха осъдени за забранен противоположен завой на пистата, имаха проблеми с спирането на мотора и спомагателни компликации в работата на трансмисията и също по този начин 3 часа преди финала колата излетя от трасето и се удари в защитните огради, като остана без предно ляво колело. Но Логан-ът беше изтеглен до бокса, където екипът в профил и този проблем и екипажът с №300 приключи сполучливо надпреварата с общо 92 обиколки за 24 часа.
Усилията на екипа им завоюваха почитатели в целия свят и интернет беше залят със фотоси и клипове на Логан-а с №300 на трасето – до Макс Верстапен или пред него, с други водачи и коли, а за часове синият седан се снабди със статут на легенда.
Феновете посрещнаха финала на №300 с овации и на крайници на стартфиналната права, а ние станахме очевидци на това по какъв начин новобранците се трансформират във всеобщи любимци.
И още нещо – част от бюджета за присъединяване в „ 24 часа на „ Нюрбургринг “ е събрана с дарения от почитатели на екипа. И имената им са написани на тавана на колата и могат да се видят при всяко прекъсване на автомобила в бокса. Със сигурност за следващата година екипът ще събере по-лесно пари за старта на Северната дъга.
Източник: sportal.bg
КОМЕНТАРИ




