Възможно ли е да настъпи анархия на имотния пазар?
2024 година завеща на 2025-та съмнения в бранша на имотния пазар . С настъпването на Новата година е време да начертаем капиталовите си проекти. Но няма ли това да е тежка задача поради трусовете, които се задават за най-предпочитания капиталов актив у нас – недвижимите парцели?
“Засега пазарът е постоянен и имаме позитивна прогноза ” , разяснява Йордан Йорданов, ръководещ шеф на организация “Нов дом 1 ”.
Все отново има няколко фактора, които обрисуват новата година, като предизвикателна за имотния пазар.
По-нисък задграничен интерес на вложителите
2024 година беше извънредно добра за бранш “Недвижими парцели ” и приключи с растеж на цените от към 16% на годишна база. Наблюдавахме прекомерно огромно търсене, даже за сметка на предлагането. Това демонстрира, че инвеститорският интерес в България към момента е огромен, само че какво се случи с задграничните вложения?
Според данни на Българска народна банка, за първата половина на предходната година директните задгранични вложения възлизат на 697,8 млн. евро , което прави 0,7% от Брутният вътрешен продукт. Това е по-малко с 2,4 милиарда евро /77,5%/ в съпоставяне със същия интервал на 2023 година Тогава ПЧИ са били в размер на 3,1 милиарда евро.
Според Йордан Йорданов, повода за това е неналичието на вярно ръководство . Той счита, че България не може да бъде предвидима страна за вложение.
„ Държавата постоянно не съблюдава личните си закони, което отблъсква задграничните вложители. Непостоянната законодателна уредба, корупцията и неналичието на административна отговорност основават неподходяща среда за бизнес и развиване “ , безапелационен е Йорданов.
“Пример по тази причина е, че в България няма нито един вложител “Еднорог ” (чуждестранен вложител, който е вложил 1 милиард евро или долари). Такива вложители има в Румъния и в Турция. Макар корпоративният налог в нашата страна да е оптимален, вместо да има опашка от непознати вложители се следи отлив. Например в Израел има над 60 “Еднорога ” и най-малко 5 вложителя с над 10 милиарда вложения “ , добавя той.
След присъединението ни към Еврозоната, Йорданов чака усилване на авио връзките сред градовете от Западна Европа и градове, като Варна, Бургас и Пловдив.
„ Имайки поради всички преимущества, които предлага нашата страна, като море и планина, сигурност, липса на мигранти и вкусна храна, се чака огромен интерес и прилив на дребни задгранични вложители у нас, което би довело до взрив на пазара на недвижими парцел. “
Кога, обаче България ще стане част от Еврозоната следва да се разбере.
“Проблемите в стопанската система на страни, като Германия и Франция, а както се вижда в последните месеци и в България, също водят до по-трудна прогнозируемост на пазара на парцели. Хубавото е, че за сметка на други страни, като Испания, Италия, Гърция и Португалия имат сериозен растеж в икономическите си индикатори, което е насърчителен фактор ” , разяснява Йорданов.
Данък добавена стойност върху новото строителство
Предвид, че ниските данъчни ставки у нас са определящи за вложителите, положителната данъчна система в България благоприятства развиването на бранша. Друг фактор обаче, който несъмнено би оказал отрицателно влияние върху пазара през 2025 година, е законът за Данък добавена стойност върху новото строителство , който беше забавна “дъвка ” за медиите последния месец.
Той гласи, че всеки, който купи неподвижен парцел, издигнат през последните 5 години, или го получи като обезщетение и го продаде в границите на тези 5 години, е задължен да се записва по Данък добавена стойност и да начисли Данък добавена стойност върху цената на продажбата. Според притежателя на “Нов дом 1 ” текстът няма да бъде признат.
„ Предложеният закон опонира на комерсиалната логичност и настоящите Данък добавена стойност правила, което го прави неправдив и дискриминационен. Убедени сме, че подобен закон няма късмет да бъде признат и няма да повлияе на пазара “ , разяснява той.
Кога би трябвало да влагаме в парцел?
“Въпреки вероятните трусовете на пазара, недвижимите парцели ще останат желан капиталов актив за българите. Тази наклонност неизбежно ще се резервира, в случай че следим възхода на българската стопанска система. Все отново е належащо да внимаваме по кое време да закупим парцел ” , поучава Йорданов.
Според него, в случай че планираме инвестиция в парцел, би трябвало да я осъществяваме оптимално бързо.
“След 1-ви януари стартира съществено повишение на цените във всеки един бранш. На първо място увеличението на минималната работна заплата с 15%, скокът на електрическата енергия и други фактори ще докара до повишаване, най-много на съществени запаси, а оттова и на всичко останало. Налице са инфлационни процеси, които няма по какъв начин да не доведат до нарастване на цените на парцелите. Освен това, във Варна се следи ограничение на строителството и издаване на разрешителни за градежи, което ще затрудни доста и предлагането на парцели – ново строителство. Следва сериозен недостиг и надлежно по-високи цени на парцелите. Подобна мярка счита да предприеме и кмета на София, господин Терзиев, който разяснява вероятно ограничение на разрешителните за градеж на по-малки здания за сметка на по-големите комплекси. ”
От изключителна значимост, когато планираме инвестиция, е да проучваме настоящата обстановка. В такива интервали би трябвало да потърсим и надеждна консултация от експерти, които ще ни оказват помощ да вземем най-хубавото решение. Една от водещите организации у нас с дълготраен опит и богато портфолио е “Нов дом 1 ”, с внимание към всеки предстоящ вложител. Компанията деликатно следи пазара на недвижими парцели и икономическите индикатори на страните в Европейски Съюз, проучва и се старае оптимално бързо да осведоми своите клиенти за вероятните промени в пазара на парцели в България.
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
Граждани разкриха къде се намира Пепи Еврото, а службите не знаели! ПП-ДБ желаят незабавни чувания в Народно събрание!