20% ДДС вече 25 г. е въведен в България и

...
20% ДДС вече 25 г. е въведен в България и
Коментари Харесай

Икономист обясни защо и как трябва да променим ДДС-то в България

20% Данък добавена стойност към този момент 25 година е въведен в България и не е променян. Данък добавена стойност е главният налог в Европейски Съюз. От 24 от 28 страни в Европейски Съюз имат диференциран Данък добавена стойност върху храните и то от 30 година Важно е опитът на Европейски Съюз да бъде прибавен и в нашата страна. Това сподели икономистът Румен Гълъбинов в предаването "Лице в лице " по bTV.

„ Учудвам се на твърдоглавието, което се демонстрира в България по този въпрос. Нека да забележим по какъв начин този налог се отразява на страните към нас. Румъния понижи Данък добавена стойност върху храните преди две години и цените като цяло паднаха. Страната бележи рекорден растеж на Брутният вътрешен продукт. Нали това желаеме и ние? Ние сме на 9-то място. Другите страни в челото са все от нашия район и при тях има диференцирано Данък добавена стойност “, акцентира Гълъбинов.

Според него, засиленият надзор, би попречил да се стигне до картел на пазара, каквото безпокойство има.

Другият мотив, че ще се понижат приходите и ще се наложи да се подвигат налозите, икономистът разяснява по този начин: "Нали има остатък. Това би съживило дребния и междинния бизнес, също така ще усили покупателната опция на българите. В рамките на годината отчитаме остатък от над 100 милиарда лв. годишно, едно понижение с 1% на общата ставка ще останат в бизнеса, потребителите, услугите и така нататък и ще разрешат да се завърти колелото на икономическото развиване “.

„ Друго предложение, което ще оживи стопанската система е да се понижи междинният необлагаем най-малко. По този метод ще се даде опция за по-високи приходи и повече покупки “, счита икономистът.

Той прикани да се поучим от старите страни-членки, където този модел работи от години.

„ Чуждите директни вложения в България не престават да понижават. Увеличават се задълженията от компании-майки от чужбина. Дори понижението на Данък добавена стойност ще повлияе индиректно по-добре на вложенията, счита икономистът. Европейска комисия разрешава до 200 000 евро годишен оборот да бъде освободен от Данък добавена стойност “, обясни финансовият специалист.

„ Преките ни налози върху приходите са относително ниски, само че косвените налози са огромни, това разрешава да се усилват неравенствата. България продължава да е страната с минимум ползване на глава от популацията. Доходите на пенсионерите би трябвало да порастват. Трябва ни ползване “, сподели още той.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР