16 мъже и една жена влизат в битката за поста председател на БСП
17 претенденти за ръководител на са позволени до присъединяване в директния избор, плануван за 23 февруари, излиза наяве от решение на Централната комисия за осъществяване на избора, оповестено на уеб страницата на партията.
Сред тях са изпълняващият функционалностите ръководител на и вицепремиер в новото постоянно държавно управление Атанас Зафиров , секретарят на по организационни въпроси и министърът на труда и обществената политика Борислав Гуцанов , евродепутатът и заместник-председател на Кристиан Вигенин , министърът на районното развиване и благоустройството Иван Иванов , ръководителят на парламентарната група на " - Обединена левица " Драгомир Стойнев , ръководителят на - София Иван Таков и ръководителят на Младежкото обединяване в Българска социалистическа партия Габриел Вълков .
Сред претендентите са също някогашният ръководител на Сергей Станишев, Румен Овчаров, Калоян Паргов и Антон Кутев.
За поста се кандидатира единствено една жена - Дора Янкова , която неотдавна беше избрана отново за ръководител на Обединението на дамите социалистки.
До присъединяване в директния вътрешнопартиен избор на ръководител на са позволени още Борис Цветков, Боян Балев, Генади Събков, Руси Статков и Трифон Панчев.
Съгласно одобрената хронограма Централната комисия за осъществяване на избора трябваше до 23 януари, не по-късно от 30 дни преди деня на избора, да извърши инспекция на номинираните за сходство с условията в Устава на и да разгласи окончателния лист на претендентите за ръководител на.




