16-годишният младеж от Центъра за настаняване на деца с увреждания

...
16-годишният младеж от Центъра за настаняване на деца с увреждания
Коментари Харесай

Деца с увреждания се душат в Смолян, персоналът напуска

16-годишният юноша от Центъра за настаняване на деца с увреждания в Смолян, който неотдавна преби с лопата възпитателка, е душил друго момче. От Центъра алармирали в полицията на 13 ноември, че изоставеният от родителите си юноша е нападнал друго 14-годишно момче. По първични данни жертвата припаднала, само че се отървала невредима. Случаят се ревизира от прокуратурата.

"И двамата имат доста прояви на експанзия ", сподели секретарят на община Смолян Момчил Николов, представен от "Марица ". Заради тежките случаи в Центъра личният състав се е стопил от 12 на 4-ма души.

14-годишното момче сега е изпратено в психиатрия, а 16-годишния се е върнал оттова преди няколко дни. Това, че е нужно те да пътуват с компаньон, когато се лекуват отвън Смолян, напълно оголвало така и така извънредно дребния състав на екипа на центъра.

От управата на Смолян са поискали мнение от Държавната организация за протекция на детето дали да бъде закрит центърът и децата да бъдат преместени в друга сходна институция в страната, където ще има опция с тях да работят специалисти с огромен потенциал. Очаква се мнението по въпроса на Държавна организация за протекция на детето и общественото министерство.

"Не се осъзнава тези деца в какво положение са, никой не ги е прегърнал, в институция са били цялостен живот. Това са човешки същества, расли 14-16 година в такава среда, и не трябва да чакаме нещо друго ", разяснява Николов. Той изясни, че в центъра животът им е в близка до фамилната среда, само че когато е расло в дом, към този момент за мен е късно да му се влияе или са нужни светила, които да работят с тях, с каквито ние тук не разполагаме, сподели секретарят на община Смолян. Според него, това са тежки случаи и за оправянето с тях са нужни специалисти с огромен потенциал от познания и умения, които да съумеят да се оправят.

Николов акцентира, че двете момчета са доста тежки случаи и не са единствените в центъра.

"Освен че имат здравословни проблеми, имат и поведенчески от живота в институции и това, че са комуникирали единствено с деца, създаващи проблеми. Опитали сме безусловно всички разновидности, всичко, което ни е по силите, сме създали. С Международната обществена работа търсихме решение и от най-големи потенциали, само че без експерти на място не можем да се оправим. В невъзможност сме, доста е тежко ситуацията сега ", сподели Николов.

Той уточни, че всички, които се сблъскват с тежката работа с децата в центъра от отварянето му насам, напущат. Тези, които имали педагогичен специалности, се възползвали от покачването на заплатите в образованието и напуснали обществената сфера. Други си намерили работа в обществени услуги, в които нямало да "ядат пердах ".

Желанието на община Смолян е на мястото на Центъра за деца с увреждания да се реалокира Центърът за настаняване от фамилен вид за деца от 13 до 18 година без увреждания, който в този момент е в ученическото общежитие в Смолян.
Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР