КНСБ: 2616 лв. са необходими на тричленно семейство за месечна издръжка
1454 лв. на месец са нужни на един работещ, с цел да се устоя и да живее обикновено по българските стандарти, а за тричленно семейство от двама възрастни и едно дете сумата е 2616 лв. - това сочат най-новите данни на Института за обществени и синдикални проучвания и образование на КНСБ за третото тримесечие на годината.
Все още една трета от наетите работят с заплащане до 1000 лв..
В България яйцата и олиото са най-скъпи спрямо други европейски страни, измежду които Франция и Германия.
Данните на синдиката сочат, че в съпоставяне със същия интервал на предходната година нужния чист приход за прехрана нараства с 27 лв. за един работещ и 48 лв. за тричленно семейство. В съпоставяне с второто тримесечие на 2024 година, приходът за прехрана пораства минимално с 0, 1 на 100.
Минималната заплата става 1077 лева
По последни данни, представени от КНСБ, под заплатата за прехрана работят над 1 милион и 600 хиляди души. Наетите с трудови хонорари до 1000 лв. са близо 33 % от всички, или над 840 000 души, разгласи президентът на синдиката Пламен Димитров.
" Намаляват тези, които са под заплатата за прехрана, усилват се тези, които са над, само че към момента една трета от наетите се обезпечават на приход до 1000 лв., което е тревожната вест за работещите небогати в България. България продължава да е на най-ниско равнище както и да я мерим - брутно, чисто, приблизително, каквото и да вземем е с най-ниско равнище в Европейски Съюз. Минималната заплата е 50 % от заплатата за прехрана, т.е. половината на това, което би трябвало да е ", разяснява той.
Храните нарастват минимално с близо 1 % за едно тримесечие, само че на годишна база съвсем е с 3 на 100, като един от рекордьорите са лимоните с растеж от 30 % в цената. Сензацията на тримесечието е кравето масло, което за година нараства с 10 %, оповестиха синдикалните специалисти.
КНСБ упорства в Бюджета за следващата година да се заложи растеж от най-малко 10 % на заплатите, както и да се изготви методика за публично премерване на заплата за прехрана, която да се изравни последователно с минималната.