Д-р Тодорова за морбили: Инфекциозното отделение на белослатинската болница е препълнено
13 деца, инфектирани с морбили, се намират сега в Инфекциозното поделение на белослатинската болница. „ Притеснява ме това, че единствено в събота и неделя са приети в болница осем деца, от които едно дете в неделя е от с. Гложене, община Козлодуй. Няма данни детето да е контактувало с други деца с морбили от нашата община, както и не посещава детско заведение “, разяснява пред bTV директорката на лечебното заведение доктор Светлана Тодорова. Тя обаче посочи, че казусът към момента е евентуален, а не доказан. „ Клиничната картина е типична, само че през днешния ден ще бъде направена серологията за удостоверение “, изясни директорката на болничното заведение.
Отделението на лечебното заведение е цялостно, дори претъпкано, сподели още тя. „ По рекомендации на РЗИ сме отворили спомагателни кревати във Вътрешно поделение, където има опция за изолираност, само че това също не е безпределно, тъй че в случай че случаите вървят с това движение, ще ни бъде мъчно да ги обслужим физически, даже като запас от медицински сестри и лекари “, сигнализира доктор Тодорова.
От думите й стана ясно още, че болестта при приетите в болница деца не протича леко. „ Имаме затруднения, пневмонии, хиперпирексии, тъй че децата са повредени и имат потребност от лекуване, само че се надявам всичко да е наред “, сподели доктор директорката на болничното заведение.
„ С цел да се ограничи болестта сме подхванали редица ограничения, а точно – засилен утринен филтър в просветителните институции и премахване на деца със признаци от образователните заведения “, изясни Боряна Петкова, зам.-кмет на община Бяла Слатина. Тя добави, че когато в дадена паралелка или група в детската градина се открие случай, паралелката или групата се карантинира. „ В момента имаме четири карантинирани групи от детски градини. На три от групите карантината свършва на 1 април. И шест паралелки са карантинирани, като две от тях са минали в образование от разстояние по избор на шефа. Предполагам, че от на следващия ден още три паралелки ще преминат в образование от разстояние “, сподели още тя.
Както и в цялата страна, в община Бяла Слатина се организира изключителна имунизация против морбили. „ Очаквахме през вчерашния ден да имаме проблеми, само че със заряд и с цялостна мотивация на родителите с сътрудниците от общинска администрация сме на терен, правим дейна работа и нашата цел е да срещнем родителите оптимално с заплахата, с цел да могат да създадат осведомен избор за здравето на децата си “, сподели от своя страна здравният посредник в общината Маргарит Тасков.
Според епидемиологичната информация за заболеваемостта от морбили у нас, оповестена на уебстраницата на Националния център по заразни и паразитни заболявания, единствено през предходната седмица случаите на болестта са 18, а общо от началото на годината те са 28.
Отделението на лечебното заведение е цялостно, дори претъпкано, сподели още тя. „ По рекомендации на РЗИ сме отворили спомагателни кревати във Вътрешно поделение, където има опция за изолираност, само че това също не е безпределно, тъй че в случай че случаите вървят с това движение, ще ни бъде мъчно да ги обслужим физически, даже като запас от медицински сестри и лекари “, сигнализира доктор Тодорова.
От думите й стана ясно още, че болестта при приетите в болница деца не протича леко. „ Имаме затруднения, пневмонии, хиперпирексии, тъй че децата са повредени и имат потребност от лекуване, само че се надявам всичко да е наред “, сподели доктор директорката на болничното заведение.
„ С цел да се ограничи болестта сме подхванали редица ограничения, а точно – засилен утринен филтър в просветителните институции и премахване на деца със признаци от образователните заведения “, изясни Боряна Петкова, зам.-кмет на община Бяла Слатина. Тя добави, че когато в дадена паралелка или група в детската градина се открие случай, паралелката или групата се карантинира. „ В момента имаме четири карантинирани групи от детски градини. На три от групите карантината свършва на 1 април. И шест паралелки са карантинирани, като две от тях са минали в образование от разстояние по избор на шефа. Предполагам, че от на следващия ден още три паралелки ще преминат в образование от разстояние “, сподели още тя.
Както и в цялата страна, в община Бяла Слатина се организира изключителна имунизация против морбили. „ Очаквахме през вчерашния ден да имаме проблеми, само че със заряд и с цялостна мотивация на родителите с сътрудниците от общинска администрация сме на терен, правим дейна работа и нашата цел е да срещнем родителите оптимално с заплахата, с цел да могат да създадат осведомен избор за здравето на децата си “, сподели от своя страна здравният посредник в общината Маргарит Тасков.
Според епидемиологичната информация за заболеваемостта от морбили у нас, оповестена на уебстраницата на Националния център по заразни и паразитни заболявания, единствено през предходната седмица случаите на болестта са 18, а общо от началото на годината те са 28.
Източник: zdrave.net
КОМЕНТАРИ




