13 306 ученици са подали заявление да се явят на

...
13 306 ученици са подали заявление да се явят на
Коментари Харесай

13 306 ученици избраха изпит за професионална квалификация вместо втора матура

13 306 възпитаници са подали заявление да се явят на изпит за придобиване на професионална подготовка вместо на втория наложителен зрелостен изпит. Това оповестиха от просветителното министерство.

Изпитите ще се проведат на 4 юни 2021 година. Те са единствено за професионалните гимназии, междинните учебни заведения и профилираните гимназии, в които има професионална подготовка.

Три са вероятните разновидности за организация на образователния ден в учебните заведения, в които на тази дата се организира държавен изпит по доктрина на специалността и специалността за придобиване на професионална подготовка, прецизират от МОН.

Първият вид е шефът на учебното заведение да разгласи 4 юни за неучебен за цялото учебно заведение. Условието е досега той да не е употребявал законовата опция да разгласи до три дни в годината за неучебни.

Допустимо е също шефът да понижи продължителността на образователните часове и изпитът да се организира във време, когато в учебното заведение не се организират образователни часове.

Ако тези два разновидността са невъзможни, шефът би могъл да подаде стимулирано искане до министъра на образованието и науката за отдалечено образование на учениците, които няма да се явяват на изпит. Това обаче авансово би трябвало да е в съгласие с Обществения съвет към учебното заведение и да има единодушие от родителите на учениците до 12-годишна възраст.
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР