1000 българи остават без работа! Японски завод бяга от България
1000 българи остават без работа! Японски цех бяга от България. Причината е меко казано скандална. Инвеститорите приключват активността си в Мездра заради „ внезапното нарастване на разноските за заплати “. Не е загадка, че местата, в които работят заводите в Мездра и Карнобат са с едни от най-ниските разноски за труд в България и в цяла Европа.
Един от огромните работодатели в най-бедния район на страната – Северозападна България затваря завода си в Мездра, където сега работят 950 души.
Това е вторият цех в Северна България, който разгласи, че завършва активността си в България. През юли, 2024 година стана ясно, че един от огромните работодатели в Плевен – заводът за кабелни съоръжения Leoni – ще бъде закрит до края на годината „ заради липса на дълготрайна стратегически и финансово устойчива вероятност “. Производството в началото ще бъде понижено, а до края на 2024 година ще спре дефинитивно.
Японският завод-производител на кабелни комплекти за автомобилната промишленост „ съдебна експертиза Борднетце – България “ ЕООД оповестява, че в идващите две години последователно ще реорганизира активността си в България.
Японският вложител има два завода в България – единият е точно в Мездра, а другият в Карнобат.
В известие на компанията се афишира, че заводът в Мездра ще прекрати работа през 2025 година, а предприятието в Карнобат ще продължи да работи с понижен потенциал от 100 души, като сега заетите там са общо 1000.
В известие до Българска телеграфна агенция японската компания показва, че мести производството в заводите си в Молдова и Румъния.
Причината за решението са високите индустриални разноски, както и внезапното повишаване на разноските им за заплати в България.
В момента в завода в Мездра работят към 950 служащия, чието поетапното им освобождение от работа тече сега. Предвижда се заводът дефинитивно да затвори порти в края на март 2025 година
„ Много съжаляваме, че би трябвало да обявим това решение. Повече от шест месеца полагахме старания да намерим различни решения, които да ни разрешат да поддържаме актуалните размери на производството в България, само че поради темпа на увеличаващите се разноски за труд в активността, тези наши старания се оказаха непостижими. Знаем какъв брой мъчно е това за нашите чиновници, някои от които са с нас от дълги години “, споделя Танер Мутлу, основен действен шеф на „ съдебна експертиза Борднетце-България “ ЕООД, представен в известието на компанията.
На чиновниците ще бъдат предоставени компенсационни пакети, както и стратегия за пренасяне на засегнатите чиновници.
„ съдебна експертиза Борднетце-България “ ЕООД е част от групата на „ Сумитомо Електрик Борднетце “ (SEBN), световен авто снабдител с над 36 000 чиновници в 13 страни.
Компанията е част от японската група Sumitomo Electric Industries, която има 380 дъщерни сдружения в разнообразни промишлености по света. В тях са заети 280 000 чиновници по света а продажбите ѝ възлизат на стойност 30 милиарда $ през 2023 година
Източник: Българска телеграфна агенция
Още вести четете в: Бизнес За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News