10 лв. глоба за невзета касова бележка, но не плащаш

...
10 лв. глоба за невзета касова бележка, но не плащаш
Коментари Харесай

10 лв. глоба за невзета касова бележка, но не плащаш стока или сметка, ако не я издадат


10 лева санкция за невзета касова записка, само че не плащаш стока или сметка, в случай че не я издадат. Двойно се подвига глобата за липса на фискален бон.

10 лева санкция да заплаща всеки покупател, който не изисква или не си получава  касовата записка и не я съхранява до напускането на обекта, който я е издал. Това предлага финансовото министерство с смяна в Закона за Данък добавена стойност.
Санкцията сега е 5 лева,
само че контролът над потребителите е слаб. Идеята за удвояването е и купувачите да упражняват надзор над търговци и производители, с цел да се свива сивата стопанска система. Поправката планува санкцията да се събира на място в обекта от данъчни инспектори.

Двойно се подвигат и глобите за търговци, които не издават фискални бонове, гласят нови текстове. Ако са физически лица,
от следващата година санкцията става 1000 лева
вместо сегашните 200 лева Ако нарушителят е компания, вместо сегашните 1000 лева глобата става 4000 лева

Едновременно с наказванията за потребителите са планувани и тласъци за тях и глоба за недобросъвестния търговец. Финансовото министерство предлага при неиздаване на касова записка купувачът да има право да откаже да заплати стоката или услугата. Миналата година сходно предложение бе импортирано единствено за заведенията, само че бюджетната комисия отхвърли да го гласоподава, като главният мотив беше, че се ползва единствено към един отрасъл, а не към всички.

Неиздаването на фискален бон е най-честото нарушаване, което откриват данъчните инспектори при инспекциите си. По тяхна преценка те имат право да запечатат обекта. На уеб страницата си приходната организация афишира цялостен лист на нарушителите още преди да бъдат затворени обектите им.

Предприемчиви търговци обаче намират излаз и от такава глоба. Тъй като доста от тях са чартърен, една от най-честите хватки да вземем за пример бе
да се трансферират на различен наемател договорите
дружно с касовия уред. Така обектът заработва още веднъж до дни, като при инспекциите новият наемател изяснява на инспекторите, че той няма нищо общо с нарушителя.

Заради масовостта на сходно заобикаляне на закона от 2019 година бе въведено основаването на специфичен указател на запечатаните обекти, които биват отваряни и излизат от листата, откакто се заплати санкцията. А корекция в закона пък разреши на данъчните за обектите, влезнали в листата, да търсят санкцията от новия наемател или притежател.

Данъчните инспектори имат право поради неиздаване на касова записка да затворят обекта за един месец по едно и също време с налагането на санкцията.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР