4 забравени жени, управлявали света тайно
1. Ахотеп I
Ахотеп I живяла в забавни времена. През 1500 година пр.Хр в античен Египет нахлуват хиксосите. Брат и брачен партньор на Ахотеп бил фараон Таа II, който бил екзекутиран от хиксосите. След гибелта на фараона, Ахотеп станала регент на сина си Яхмос I. Освен че управлявала Египет, тя персонално събрала бойците на брачна половинка си, с цел да се пребори с хиксосите. След този героизъм, тя почнала да носи ордени, които били давани на най-висшите египетски генерали. Ахотеп умра на към 90 години и е заровена с огромни почести.
2. Императрица Уей
Уей била брачна половинка на император Zhongzong, който управлявал династията Тан при започване на 18 век. Съпругът й бил правоприемник на Ву Зетиан – единствената жена, управлявала Китай. Уей обожавала Ву Зетиан и се стремяла да подражава на нейната мощ и жестокост.
За благополучие на Уей, брачният партньор й бил повече от удовлетворен, че имал опцията да остави ръководството в ръцете й. Тя бързо основава нов сенат, включвайки множеството от министрите на Ву Зетиан. Всеки, който й се противопоставял, го очаквала гибел.
След 5-годишно ръководство брачният партньор на Уей умира, а някои хора настояват, че точно тя го е отровила. Императрицата знае, че като жена не може да ръководи и ще се появят кандидати за трона. Затова Уей прикрива истината, че брачният партньор й е починал и събира 50 000 бойци, които да заобиколят двореца. За страдание враговете й към този момент били вътре. Сестрата на брачна половинка й и неговия племенник провеждат прелом. Уей се пробва да избяга, само че е убита от тези бойци, на които по-рано била наредила да я пазят, обграждайки двореца. Мъжете предпочели да застанат на страната на спечелилите.
3. Соргахтани
Въпреки че през днешния ден е съвсем изцяло забравена, Соргахтани е една от най-популярните дами на 13 век. Соргахтани е брачна половинка на Толуй – най-малкият наследник на Чингис хан. Когато Толуй умира, Соргахтани става регент, макар че най-големият й наследник е на 23 години.Тя бързо се трансформира в мощен състезател в монголската политика и оказва помощ на Гююк хан да заеме трона.
След неговата гибел, Соргахтани вижда своя късмет. Тя образува съюз със мощния Бату хан и стартира солидна акция на подкупи, с цел да може синът й Монке да стане Велик хан. За това нейно начинание тя среща съпротивата на фамилията на Гююк, само че Соргахтани е безмилостна и персонално управлява мъченията и изтезанието на брачната половинка му. Соргахтани е сполучлива и мощна жена, а всичките и 4 сина стават могъщи ханове, с помощта на годините, които тя прекарва във деликатно обмисляне и операции.
4. Нур Джахан
През 1620-те години Моголската империя се уголемява извънредно бързо. Официално тя била ръководена от император Джахангир, само че фактически той бил слабоволев, пиел прекомерно доста и бил привързан към опиатите, по тази причина властта била в ръцете на брачната половинка му Нур Джахан.
Това не било загадка за никого. Нур Джахан даже оповестила основаването на монети с нейния образ и държи кралския щемпел, който се употребявал за щампосване на всички публични заповеди.




