1,40 лв. за кофичка кисело мляко може да не звучи

...
1,40 лв. за кофичка кисело мляко може да не звучи
Коментари Харесай

Колко средно плащат пловдивчани за основни хранителни продукти?

1,40 лева за кофичка кисело мляко може да не звучи по никакъв начин изненадващо за всекидневно пазаруващите по магазините в Пловдив, а и в страната. Предвид обаче, че преди единствено година, стоката се търгуваше са по-малко от 1 лев, не наподобява да усещаме поевтиняването от към 15 стотинки по отношение на март месец. Тогава междинните цени са били към 1,54 лева за кофичка от 400 грама 2% кисело мляко. Да не приказваме, че при по-високи проценти цената скача. Още повече, че търговците се изтарикатиха да понижат грамажа. 
Прочетете още
Средната цена на киселото мляко в страната е сходна с тази в Пловдив, само че тук-там е надалеч по-ниска - 1,33 лева в София, 1,25 лева във Видин. Това демонстрират данните от държавния портал за Мониторинг на цени на хранителни стоки от дребната потребителска кошница на дребно. 

Маслото в Пловдив остава много скъпо и бром 7,40 лева приблизително за опаковка от 250 грама. Цената е много над някои области. В Добрич може да си купиш същото количество масло за 6,19 лева, във Варна - за 6,50 лева. 

С към % и половина по-евтино купуваме прясното мляко в магазините в Пловдив и района по отношение на 90 дни обратно. Средната цена за бутилка 3,2% прясно мляко е 3,30 лева по отношение на 3,47 лева приблизително за страната. В Добрич млякото е най-евтино - 3,19 лева за литър. Средната цена за страната е 7 лв. и пада с 5,5%, до момента в който в Пловдив се задържа по-висока. 

Яйцата в Пловдив са поевтинели с близо 13% за месец, като сега междинната цена за размер М е 45 ст. за брой при приблизително 50 стотинки за страната. Под тепетата цената е една от най-ниските за страната. 

Броим 17,50 лева за кг сирене и 21,05 лева за кг кашкавал. Спрямо месец обратно сиренето съвсем не трансформира цената си, само че остава доста по-скъпо от някои области като Варна, където междинната цена е 14 лева./кг. Кашкавалът пък поевтинява с 11% и остава под междинните стойности на пазара - в София да вземем за пример доближава 27 лв. за кг. 

Пилешкото обаче е поскъпнало с към 3,5% и доближава 7,75 лева за цяло охладено пиле към 1,2-1,4 кг. Същата е наклонността и в страната, където то се предлага приблизително за към 8 лв.. Спрямо месец обратно свинското също нараства въпреки с малко до 11,80 лева за кг, само че остава под междинното за страната от 12,20 лева./кг за охладен свински бут без кост.

За кайма би трябвало да платим съвсем 11 лева за кг в Пловдив. Въпреки това се регистрира понижение с малко под 5%. Основният артикул за редица месни ястия се търгува по-скъпо под тепетата, в сравнение с в страната, макар че цените и в други области започнаха да догонват Пловдив, а някои като София съществено изпреварват със стойност от 12,50 лева за кг. 

Брашното държи стабилно високи цени и също бележи към 5% растеж за последния месец, като доближава 1,67 лева за кг и в Пловдив, и в страната. 

Обратно на упованията олиото пък продължава да поевтинява и междинната му стойност е към 4,14 лева за литър. Предвид, че преди година бяхме очевидци на цени от над 8 лв. за бутилка, е необичайно по какъв начин внезапно в този момент цените се върнаха на естествените си равнища и има области, където има оферти за под 4 лева./л. 

При оризът съвсем няма придвижване и се търгува за 4 лв. и 9 стотинки за кг и с към 20 ст. по-скъпо в страната. За седмица кг фасул внезапно е поевтинял по магазините в Пловдив, където в този момент може да бъде открит за 5,65 лева Само седмица по-рано той се движеше на равно със междинните цени от 5,89 лева за страната, които не са се трансформирали.

Захарта под тепетата остава много по-скъпа - 3,04 лева за кг при междинни цени от 2,87 лева в страната. На места тя е с 40 стотинки по-евтина.  

 
Източник: trafficnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР