Учени разрешиха 50-годишна загадка: Откриха нова кръвна група
Учени най-сетне разгадаха половинвековна мистерия в света на науката, обвързвана с кръвта. Екип от NHS Blood and Transplant и Бристолския университет откри нова кръвна група, наречена MAL, хвърляйки светлина върху мистериозен антиген, който озадачава специалистите от 70-те години на предишния век, заяви Studyfinds.
Това изобретение не е единствено академично - то има действителни последствия за пациентите с редки кръвни групи и би могло да промени метода, по който подхождаме към преливането на кръв за някои от най-уязвимите ни пациенти.
Кой е неуловимият антиген AnWj ?
България 1 мин. Последният четвъртък на септември: Предимно безоблачен и топъл Съдържание от партньори 4 мин. Два тона боклуци от Пирин събраха доброволци в „ Пиринско Чисти планини “ България 2 мин. “Бог е обич ": Отбелязваме успението на свети Йоан Богослов Тази сутрин 3 мин. Бебе умря, преди да се роди: Майката седи с мъртъв плод в утробата 18 часа България 2 мин. Микробус притисна трима към тир, има починали (СНИМКИ) Тази сутрин 3 мин. Росен Желязков: Ситуацията е като ръченица с настъпване на мотики България 3 мин. Пеевски със сигнал до Военно-окръжна прокуратура, желае присъди за Възродителния развой България 1 мин. Последният четвъртък на септември: Предимно безоблачен и топъл Съдържание от партньори 4 мин. Два тона боклуци от Пирин събраха доброволци в „ Пиринско Чисти планини “ България 2 мин. “Бог е обич ": Отбелязваме успението на свети Йоан Богослов Тази сутрин 3 мин. Бебе умря, преди да се роди: Майката седи с мъртъв плод в утробата 18 часа България 2 мин. Микробус притисна трима към тир, има починали (СНИМКИ) Тази сутрин 3 мин. Росен Желязков: Ситуацията е като ръченица с настъпване на мотики България 3 мин. Пеевски със сигнал до Военно-окръжна прокуратура, желае присъди за Възродителния развойВ основата на тази научна история е антигенът AnWj - дребен маркер на повърхността на алените кръвни кафези. Идентифициран за пръв път през 1972 година, AnWj е непрекъсната мистерия за изследователската общественост в региона на кръвта. Въпреки че множеството хора имат този антиген, малко на брой определени нямат.
„ Генетичният генезис на AnWj е мистерия от повече от 50 години. Огромно достижение и кулминационна точка на дългогодишни екипни старания е най-сетне да се откри тази нова система от кръвни групи и да може да се предложи най-хубавата грижа за редките, само че значими пациенти “, изяснява Луиз Тили, старши теоретичен помощник в NHS Blood and Transplant. "
Намирането на хора без антиген AnWj е като търсене на игла в купа сено - те са извънредно редки. Всъщност повече от 99,9% от хората са позитивни за AnWj. Изследователският екип разпознава единствено 5 генетично AnWj-отрицателни лица в своето изследване, в това число семейство от арабски израелци.
Една от изследваните проби е от жена, която е дала кръв през 2015 година - същото лице, което е било първият AnWj-отрицателен субект, открит през 70-те години на предишния век.
Разгадаването на мистерията
Екипът съумява да разгадае мистерията по необикновен способ. Те са употребявали техника, наречена секвениране на целия екзом - надълбоко навлизане в частите на нашата ДНК, които кодират протеини. Този високотехнологичен метод им е разрешил да разпознават характерни заличавания в ген, наименуван MAL, който е виновен за производството на протеина Mal.
Изследователите позволяват, че съществува генетична разновидност, която предотвратява развиването на заболяванетоЗа да потвърдят теорията си, откривателите организират остроумен опит. Те вкараха естествения ген MAL в клетките и следиха, че той създава антигена AnWj. Когато пробвали да създадат същото с мутиралата версия на гена, не се появил антиген AnWj. Това е било нещото, от което са се нуждаели, с цел да потвърдят откритието си.
Откритието е значимо, само че за какво?
Отговорът се крие в сериозния темперамент на кръвопреливането. Когато пациентите получат кръв, която не подхожда на тяхната, това може да докара до съществени, даже животозастрашаващи реакции.
„ Тестовете за генотипиране могат да бъдат създадени по този начин, че да разпознават генетично негативните пациенти и донори на AnWj. Такива проби могат да бъдат добавени към съществуващите платформи за генотипизиране “, изясни доктор Никол Торнтън, началник на референтния отдел за червени кръвни кафези в NHS Blood and Transplant.
Тоест това изобретение разрешава на лекарите по-точно да сортират кръвта за преливане, като по този метод евентуално избавят човешки животи.
Както при доста други научни пробиви, това открива нови пътища за проучвания и медицински приложения. Изследванията на екипа, оповестени в влиятелното списание Blood, проправят пътя към създаването на нови проби за идентифициране на редки кръвни групи и понижаване на риска от затруднения при кръвопреливане.
Продължи да четеш