Страх, болка, мълчание - понякога с години. Това преживяват всеки

...
 Страх, болка, мълчание - понякога с години. Това преживяват всеки
Коментари Харесай

Пребивани и тормозени в дома си: Превръща ли се в епидемия домашното насилие у нас?

 

Страх, болежка, безмълвие - от време на време с години. Това претърпяват всеки ден жертвите на домашно принуждение зад четирите стени на дома си. По последни данни има нарастване на сигналите за домашно принуждение от дами, мъже и деца.

Насилието прогресира.

„ Започва се с обиди и забрани, този другар не е добър, твоите родственици не те учат на добре, изолира се жертвата, стартира да ѝ се вменява виновност, тя да се усеща отговорна за всяко нещо, което прави и че може да направи още нещо. Следва и страхът, сериозният боязън, който има във взаимоотношенията – ти в случай че си тръгнеш, ще те намеря, ще ти отмъстя, ще ти взема децата и така нататък “, изясни Надежда Стойчева – клиничен психолог и психотерапевт, фондация „ Анимус “.

 Жената в Перник е пребита без причина, причинителят е с предходни престъпни действия България 2 мин. Жената в Перник е пребита без причина, причинителят е с предходни престъпни действия  Банка ДСК ще извърши техническо възобновяване на системите си Съдържание от партньори 2 мин. Банка ДСК ще извърши техническо възобновяване на системите си  Светът 2 мин. " Хамас " заяви, че водачът ѝ Исмаил Хания е бил погубен  Няма потърпевши българи в Бейрут след ударите на Израел Светът 1 мин. Няма потърпевши българи в Бейрут след ударите на Израел  Слънчево и топло време в последния ден на юли България 1 мин. Слънчево и топло време в последния ден на юли  Жената в Перник е пребита без причина, причинителят е с предходни престъпни действия България 2 мин. Жената в Перник е пребита без причина, причинителят е с предходни престъпни действия  Банка ДСК ще извърши техническо възобновяване на системите си Съдържание от партньори 2 мин. Банка ДСК ще извърши техническо възобновяване на системите си  Светът 2 мин. " Хамас " заяви, че водачът ѝ Исмаил Хания е бил погубен  Няма потърпевши българи в Бейрут след ударите на Израел Светът 1 мин. Няма потърпевши българи в Бейрут след ударите на Израел  Слънчево и топло време в последния ден на юли България 1 мин. Слънчево и топло време в последния ден на юли

Често жертвите не търсят и не чакат помощ, тъй като считат, че по този начин е по-добре. Полицията регистрира, че би трябвало да отиде сред 7-8 пъти на адрес, с цел да подаде заявление жертвата.

На телефон 112 всяко денонощие постъпват над 100 сигнала.

„ За 24 часа почти сигналите, които се изпращат на 112 варират, само че са сред 120 и 140, само че наложително е над 100 сигнала, всеки ден. Полицаите по статистика почти дефинират, че на адрес отиват 7-8 пъти на място, до момента в който жертвата сама реши да подаде молба за отбрана “, съобщи гл. инсп. Зорница Шуманова - шеф на бранш „ Домашно принуждение “ в ГДНП.

А когато я изискат, доста постоянно страхът надвива.

„ Една от жертвите беше споделила, че е паднала по стълбите, тези пострадвания, които е получила, не са в следствие от домашно принуждение. Жена от украински произхoд, която беше убита от лицето, с което живее на фамилни начала. Като ние имахме данни, че против нея е упражнено домашно принуждение, само че тя отхвърляше да свидетелства, в това число след един от случаите, когато бе осъществен разпит, арестуван е причинителят. В следствие тя се отхвърли от показанията си “, споделя представителят на Софийска районна прокуратура Николай Николаев.

Пострадалата продължава да е в кома, фамилията ѝ желае правдивост

„ Кога потърпевшите са набити или пребити, те вземат решение, че ще потърсят помощ. След това стартират да разсъждават и им се желае да опитат още веднъж, да положат изпитание за фамилията, стартират да се усещат отговорни, а доста постоянно се опасяват от причинителя “, добави Надежда Стойчева – клиничен психолог и психотерапевт, фондация „ Анимус “.

Жертвите не се разделят по пол, а насилниците нямат профил. Често те са интелигентни, високо образовани, с положителни специалности.

„ Това е една от илюзиите, че високо образованите не правят принуждение. Това изобщо не е по този начин. Много от голяма важност има по какъв начин си бранш, какъв брой патриархално е мисленето ти и няма никаква корелация “, споделя Надежда Стойчева.

„ Мъжете са също жертви на домашното принуждение, желая да ви кажа, че с тях работим доста мъчно, тъй като мъжете жертви на домашно принуждение са доста затворени. При тях има доста вербално принуждение към жертвата “, сподели гл. инсп. Зорница Шуманова - шеф на бранш „ Домашно принуждение “ в ГДНП.

Снимка: bTV

Специалистите дефинират психическия тормоз като доста по-травмиращ от физическия. Той обаче не се дефинира като закононарушение.

„ Ревността, която е в краен лимит и ти си каран да се прибираш на секундата и си разпитван къде си бил, за какво си бил, има съмнения, че си изневерявал, а ти не си. Това е душевен тормоз, който доста повече носи като оскърбление в самочувствието на потърпевшите, в сравнение с дори си набит “, споделя клиничният психолог Надежда Стойчева.

В случаите на принуждение - децата са най-уязвими.

„ За тази година са 760 дечица малолетни и пълнолетни, които са предпазени със заповед за отбрана, като децата постоянно са с приоритет. Дори детето да не участва в стаята с насилието сред неговите родители или близки, даже да е в другата стая той също е жертва на домашно принуждение “, изясни гл. инсп. Зорница Шуманова.

Снимка: bTV

„ Децата живеят под боязън, че единият родител може да аргументи щета на другия и това е най-сериозното нещо. Защото огромният човек, когато има контузия, може да се оправи с нея. Когато си дребен, в действителност контузията дава отражение върху личността ти, изгубва се смисълът на положително и зло, тъй като ти не можеш да го разпознаеш и автоматизирано се придобива моделът на държание на единия от родителите “, добави Стойчева.

Полицаите посещават по 8 пъти един адрес преди жертвата да реши да подаде заявление

Министерският съвет поддържа парещ телефон за жертви на домашно принуждение. Всеки потърпевш може да позвъни на 0800 1 86 76 , с цел да получи психическа и юридическа помощ.   

„ За първите 6 месеца към нас са се обърнали голям брой хора, на линията са се обърнали 1410 души, жертви на домашно принуждение, а общо към нас 1744 души, които са потърсили помощ “, сподели клиничният психолог от „ Анимус “.

Експертите с паника наблюдават сериозното покачване на случаите на принуждение вкъщи. И предизвестяват, че мълчанието на жертвите от време на време може да им коства здравето или живота.

Продължи да четеш  
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР