Великолепният знак на надеждата: "Нотр Дам" заблестя отново в сърцето на Париж
Пет години и половина след опустошителния пожар, сърцето на Париж, признакът на вярата, вяра и обединяването - готическата катедрала " Нотр Дам " бе публично открита след огромната реорганизация в наличието на над 1500 публични посетители - президенти, министър председатели, крале, принцове и хиляди елементарни жители.
Парижкият архиепископ Лоран Юлрик, който държеше скиптър, издялан от обгорели от пожара греди, алегорично даде начало на церемонията по откриването с три звучни потропвания по портите на катедралата, съобщи Франс прес, представена от Българска телеграфна агенция.
" Ние преоткрихме какво могат великите народи - да реализират невъзможното ", сподели френският президент Еманюел Макрон. Той приказва за волята, за вярата, за едно невиждано братско сближение на хората, с цел да бъде възобновен храмът.
Макрон изрази " благодарността на френската нация " за реконструкцията на " Нотр Дам ".
" Трябва да пазим като богатство този урок, който сподели нашата чупливост, примирение и увереност, и в никакъв случай да не забравяме какъв брой доста е значим всеки човек и какъв брой доста величието на тази катедрала е неразривно обвързвано с работата на всички ", заключи президентът на Франция.
Преди това той посрещна държавни и държавни ръководители, знатни персони, измежду които новоизбраният президент на Съединени американски щати Доналд Тръмп, украинският президент Володимир Зеленски, английският принц Уилям и други
На грандиозната гала по формалното отваряне на реставрираната катедрала участват 1500 високопоставени посетители, измежду които е и българският президент Румен Радев със брачната половинка си Десислава.
По-късно Макрон дава публична официална вечеря за гостите. Заради неприятното време в Париж концертът, с който завърши церемонията, бе излъчен на запис, изработен нощес, а не се организира онлайн, както бе в началото планувано.
В записа на концерта, изработен пред катедралата, участваха филхармоничният оркестър на " Радио Франс ", дирижиран от венецуелският диригент Густаво Дудамел, китайският пианист Лан Лан, южноафриканското сопрано Прити Йенде, тримата реализатори Клара Лусиани, Виане и Гару, които са доста известни във Франция, френско-бенинската певица Анжелик Киджо, ливанската певица Хиба Тауаджи, френската оперна прима Жюли Фюш, американският челист от китайски генезис Йо-Йо Ма, който е роден в Париж, американският рапър Фарел Уилямс и други
За президента Макрон, който се застъпи за амбициозния петгодишен график на реставрацията, това е необичаен миг на единение на фона на дълбоката вътрешнополитическа рецесия във Франция и заканите, пред които е изправено президентското му завещание.
Церемонията се трансформира в значимо дипломатическо събитие, разяснява АП.
Освен това реставрираната катедрала отваря порти във времена на световни безредици, когато в Украйна и Близкия изток се водят войни. На фона на това разделяне възкръсването на катедралата се трансформира в необичаен знак на резистентност и единение.
" Нотр Дам " не е просто френски монумент - тя е превъзходен знак на вярата ", сподели шефът на катедралата Оливие Рибадо Дюма. " Това, което изглеждаше невероятно, стана действителност ", добави той.
Събирането на международните водачи в Париж отразява смисъла на катедралата като светилище на общото завещание и увещание за непреходната мощ на вярата. Украинският свещеник Андрий Морквас, който участва на първата си меса в " Нотр Дам " от повече от десетилетие, откри вяра във възраждането на катедралата. " Бог е всесилен, Той може да промени нещата ", сподели Морквас.
Бъдещето на Обединена Европа е немислимо без уважението и опазването на християнското и културното завещание на Стария континент, акцентира българският президент пред публицисти в Париж
" Парижката Света Богородица " е знак на европейската просвета, история и традиция и сполучливото и изключително впечатляващо възобновяване на катедралата въплъщава способността на Европа да надмогва рецесиите, съобщи Румен Радев.
Държавният глава акцентира, че бъдещето на Обединена Европа е немислимо без уважението и опазването на християнското и културното завещание на Стария континент. Част от това европейско завещание е и отбраната, която Европа дава на правата и свободите на своите жители.
Във връзка с това президентът Радев уточни, че визитата му във Франция има и друга цел оттатък символиката и акцентира, че в понеделник в Страсбург по самодейност на генералния секретар на Съвета на Европа Ален Берсе двамата ще проведат среща. Ще дискутираме ролята на най-старата европейска политическа организация да подсигурява и да пази човешките права, демокрацията и върховенството на закона в европейските страни, което, в нашия район е към момента предизвикателство, съобщи Румен Радев.
Нотр Дам - феникс в сърцето на Париж
Хиляди майстори - от дърводелци и каменоделци до художници на витражи, работиха непрекъснато през последните пет години, като използваха датиращи от епохи способи за възобновяване, с цел да поправят или заменят всичко, което е било унищожено или развалено.
" Нотр Дам " е освен това от парижки или френски монумент. Това е международен паметник ", споделя историкът Дамиен Берн. " Това е забележителност, емблема, насочна точка в един глобализиран свят, в който всичко се развива ", сподели Берн, който е член на научния съвет за реставрацията.
Първият камък на катедралата е положен през 1163 година, а строителството продължава през по-голямата част от идващото столетие, като главните реставрации и допълнения през XVII и XVIII век.
Виктор Юго оказва помощ катедралата да се трансформира в знак на Париж и Франция, когато я употребява като място на действието в романа си " Парижката света Богородица " от 1831 година
Повече от 840 милиона евро се изсипват от целия свят за ремонта на катедралата, като са останали средства за спомагателни вложения в постройката. Сега Католическата черква чака катедралата да посреща към 15 милиона гости годишно.
Хиляди майстори – от дърводелци и каменоделци до художници на витражи, работиха непрекъснато през последните пет години
Снимки: БТА/АР
Автор: dir.bg