Заради недостига на ваксините срещу коронавирус германският здравен министър Йенс

...
Заради недостига на ваксините срещу коронавирус германският здравен министър Йенс
Коментари Харесай

Експерти предупреждават: Забавянето на повторното ваксиниране крие опасности

Заради дефицита на имунизациите против ковид немският здравен министър Йенс Шпан изиска от способените органи в страната да се произнесат дали слагането на втората доза от препаратите може да бъде отсрочено. Подобна процедура към този момент се ползва във Англия. Там поради разновидността на вируса взеха решение предпочитано да слагат първата доза и да забавят повторната имунизация.

Германските специалисти са срещу

След разбор на съответните данни, Постоянната комисия по имунизациите към института “Роберт Кох” в Германия се разгласи срещу тактиката на британците. “Поставянето на втората доза от имунизацията би трябвало да се случи в интервала, избран по време на проучванията за утвърждение (42 дни)”, четем в обновената рекомендация за имунизации на комисията.

Макар немските специалисти да преглеждат двете ваксини – на BioNTech и Moderna – като сходни във връзка с успеваемост, сигурност и съгласуемост, те акцентират, че втората доза би трябвало наложително да бъде от същия препарат като първата. „ Към момента не би трябвало никога да се комбинират две разнообразни ваксини “, споделя ръководителят на комисията Томас Мeртенс.

Властите във Англия смятат, че едно закъснение с до дванайсет седмици на повторната имунизация няма да повлияе на успеваемостта на имунизациите. Експертите обаче са единомислещи, че слагането на втора доза е наложително, защото тя предизвика мощен имунен отговор.

ЕМА и СЗО са на друго мнение

Със своята рекомендация немската комисия за имунизациите се съгласява с Европейската организация по медикаментите (ЕМА), която към този момент няма пълномощия на територията на Англия. Макар да няма дефиниран оптимален времеви период сред двете дози на имунизацията на BioNTech и Pfizer, доказателството за нейната успеваемост се основава на изследване, при което втората доза е сложена най-късно на 42-рия ден след първата имунизация, акцентира европейският орган. Забавянето на повторното ваксинирне, да вземем за пример с 6 месеца, не е в сходство с наредбите и изисква смяна в утвърждението и повече клинични проучвания.

Американската организация по медикаментите FDA също не поучава да се удължават периодите за използване на втората доза. За разлика от тях, специалистите по имунизации от Световната здравна организация (СЗО) считат отлагането на втората доза на имунизацията на BioNTech и Pfizer за изцяло задоволително. В изключителни случаи е допустимо да се отсрочи слагането на втората ваксина с няколко седмици, съобщи ръководителят на експертната група на СЗО по имунизации Алехандро Кравиото при започване на януари.

Забавеното имунизиране може да усили разновидностите?

Според Постоянната комисия по имунизациите към “Роберт Кох” по-късното слагане на втората доза може при избрани условия да отслаби успеваемостта на имунизацията при по-възрастните хора. Опитът с имунизации против други заболявания демонстрира, че при по-възрастните антителата в организма могат бързо да изчезнат след първата имунизация.

Британската тактика за закъснение на имунизирането може да се трансформира в световен проблем, предизвестява Флориан Крамер, специалист по имунизациите в Медицинското учебно заведение „ Икан “ в Ню Йорк. Според него има възможност такава смяна да усили степента на разновидност на вируса. След първата имунизация броят на антителата към момента е невисок, тъй че могат да зародят асимптоматични инфекции и даже да разновидности на вируса, които са по-устойчиви на антителата.

Риск, който не си заслужава

Колко огромен е рискът, е мъчно да се реши, само че той може да се окаже доста сериозен, „ изключително в случай че има доста инфектирани хора “, каквато е обстановката сега във Англия. Такива разновидности могат " да се трансфорат в световен проблем и предизвикателство за доста от склонните да се имунизират. Вярвам, че този риск просто не би трябвало да се поема ", счита още Флориан Крамер.

Автор: Гебхард Волф
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР